Od 2008 roku pracuję online

Post gościnny

Znane wszystkim powiedzenie: Uczymy się na błędach i na uniwersytetach, nie zawsze znajduje zastosowanie, bo w szkołach przygotowywać profesjonalnych i skutecznych dokumentów rekrutacyjnych nie uczą, a nauka na błędach jest możliwa, acz kosztowna. Przekonała się o tym dobitnie jedna z moich klientek. Pani Anna, która po wielu wysłanych cv, małej ilości odpowiedzi oraz kilku mało trafionych propozycjach, zwróciła się do nas z zapytaniem, czy przypadkiem jej nazwa stanowiska nie wprowadza rekrutera w błąd, co do zadań, jakie wykonuje w obecnej pracy. Diagnoza była szybka i trafna, nazwa wprowadzała w błąd. Przygotowałyśmy nowe dokumenty, na które spośród 7 firm, odpowiedziało…7!

Z tego wypływa pierwsza z 4 prawd, jakie chcę Ci przedstawić:

CV to nie spowiedź

Nie pisz nic, co może ci zaszkodzić i nie pisz więcej niż to konieczne – mniej znaczy więcej!
MOŻESZ skasować część danych, jeżeli nie są istotne z punktu widzenia oferty, na którą odpowiadasz, inne dane możesz doprecyzować.
PAMIĘTAJ nie nakłaniam Cię do kłamstwa. Namawiam Cię do traktowania CV jak oferty handlowej, wysłanej w odpowiedzi na zapytanie ofertowe, jakim jest ogłoszenie rekrutacyjne. W przygotowanych dokumentach udowodnij, że jesteś idealnym kandydatem na to właśnie stanowisko.

CV to dokument formalny

CV to nie zapis danych w tabeli, to nie 8 stronicowy elaborat z opisem przebiegu kariery w harcerstwie – Uwierz mi czytelniku, moje oczy widziały już wiele. Myślę, że właśnie dlatego, że w szkołach pisać cv nie uczą. Wierzę jednak, że Ty czytelniku chcesz dać się poznać potencjalnemu pracodawcy jako profesjonalista, już od pierwszej strony CV.
MOŻESZ zapoznać się ze wzorami na stronie serwisu MyCv. Wybierz coś dla siebie. Moim zdaniem, oryginalność nie jest konieczna, chyba, ze aplikujesz na stanowisko grafika komputerowego, czy artysty malarza.
PAMIĘTAJ CV powinno mieć maksimum 3 strony, literówki, błędy gramatyczne, ortograficzne i interpunkcyjne, jak również emotikony są nie do przyjęcia. Ponadto dostosowanie swojego dokumentu do obowiązujących standardów ułatwi czytającemu wyłapanie istotnych informacji. Wykorzystanie naturalnego sposobu percepcji człowieka, pozwoli skłonić czytelnika do zapamiętania tego, na czym nam zależy. Na przykład, korzystając z efektu pierwszeństwa i świeżości, najpierw opisz swoje doświadczenie zawodowe, a potem przebieg edukacji, gdyż za wyjątkiem osób które dopiero wchodzą na rynek pracy po ukończonej szkole, w większości przypadków to zadania wykonywane w pracy interesują pracodawcę. Zwróć uwagę, jakimi informacjami kończysz cv.

CV to nie wspomnień czar

Drogi czytelniku, cieszę się, że świetnie bawiłeś się na ostatnim urlopie, albo zjawiskowo wyglądałaś na ślubie koleżanki, ale do CV zamiast zdjęcia w hawajskiej koszuli sugeruję wstawić formalne zdjęcie. Rozumiem, ze wielu z nas ma syndrom Chandlera z serialu „Przyjaciele” i na dźwięk migawki aparatu wykrzywia twarz w komicznym kaprysie, w związku, z czym nie dysponuje dobrym zdjęciem. To skłania wielu z nas do poszukiwania tej idealnej fotografii w albumach rodzinnych. Proszę nie rób tego!
MOŻESZ wykonać zdjęcie samemu, jeżeli posiadasz stosowny sprzęt, statyw, kawałek jasnej ściany. Nawet, jeżeli ostateczny efekt uznamy za niezadawalający, to będzie to okazja do poćwiczenia wyrazu twarzy i opanowania efektu migawki. Tak przygotowany, możesz skorzystać z usług dobrego fotografa. W studio, dzięki lampom, będzie można osiągnąć lepszy efekt, w zakresie wyglądu twarzy, cery, czy zlikwidować cienie, które mogły być nie do wyeliminowania w domowych warunkach. Pamiętaj, by po zakończonej sesji obejrzeć wykonane zdjęcia na monitorze. Jeżeli efekt nie jest zadawalający nie zgadzaj się na wydruk. Zapytaj, jaki retusz może zostać wykonany. Ty ze swojej strony zadbaj o neutralny strój i ewentualny makijaż.
PAMIĘTAJ zdjęcie jest opcjonalne i jako takie należy je wykorzystywać tylko wtedy, kiedy pomaga. Najwięcej na jego wstawieniu skorzystają osoby atrakcyjne, a jako atrakcyjne odbieramy osoby uśmiechnięte, zadbaj o lekki uśmiech i przyjazny wyraz twarzy.

CV after hours

To dobrze, że masz hobby.
MOŻESZ dzięki niemu rozładować stres po wymagającym dniu w pracy. Badania pokazują, że szczególnie skuteczni menedżerowie wyższego szczebla, przeważnie mieli swoje pasje, którym poświęcali się po pracy. Zapewne dzięki temu mogli zrelaksować umysł i utrzymać go w sprawności.
PAMIĘTAJ Ty również utrzymaj swój umysł w sprawności, aż do samego końca i pisząc ostatni punkt CV – Zainteresowania, stwórz go takim, aby pomógł Ci zapunktować w oczach czytającego. Podaj takie hobby, w których masz szczególne osiągnięcia, do których możesz dodać jakąś szczególnie interesującą informację, lub które udowadniają, że posiadasz umiejętności, poszukiwane u kandydata, na stanowisko, na które aplikujesz. Pamiętaj, nie przesadzaj z ilością, 3 pasje to naprawdę dużo. Zapadła mi w pamięci historia pewnego dyrektora, który po lekturze cv kandydatki na asystentkę, zrezygnował ze spotkania, bo uznał, że ma za dużo różnorodnych zainteresowań, co jego zdaniem może oznaczać, ze szybko znudzi się oferowaną pracą.
Liczę, że powyższe informacje, będą dla Ciebie wsparciem w przygotowaniu profesjonalnego CV. Życzę Ci miłej i owocnej pracy i PAMIĘTAJ! sprawdź, czy poprawnie wpisałeś numer swojego telefonu w CV.

Post gościnny, Autor: Anna Jędrzej, Coach Kariery w CVnaWymiar.pl

Anna Jędrzej, pracowała w działach Human Resources (m.in. Telekomunikacja Polska S.A., PTK Centertel – operator sieci Orange), gdzie odpowiadała za rekrutacje, uczestniczyła w sesjach Development Center, brała udział w tworzeniu i realizacji programu outplacement. Ponadto prowadziła szkolenia z umiejętności miękkich dla różnych firm i organizacji. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Psychologia oraz Szkołę Trenerów Biznesu i Doradców Personalnych. Obecnie pracuje w PracanaWymiar.pl, gdzie prowadzi: coaching odkrywania i zdobywania pracy marzeń.