Ostatnie rozmowy z klientami natchnęły mnie refleksją, że być może wkraczamy w nową erę wyjazdów zagranicznych. Coraz częściej widzę, że nie chcemy już pracować za granicą na zmywaku czy jako przysłowiowy hydraulik tylko w adekwatnym do naszego rozwoju zawodzie. Coraz więcej osób ma na to nie tylko ochotę, nie tylko odwagę ale z premedytacją po to sięga. Brawo!
Stąd w tym miesiącu przedstawiam 3 rady, które pomogą się przygotować do pracy za granicą i być może nawet do międzynarodowej kariery:
1. Jedna z najprostszych opcji zdobycia pracy za granicą
Najlepiej jest się przenieść wewnątrz firmy, w której pracujesz. Oczywiście zakładając, że jest to firma międzynarodowa i ma swój odział w Twoim kraju docelowym (lub planuje go założyć).
Jaki ma pracodawca interes, żeby Cię przenieść? Może być dla niego tańsze przeniesienie zatrudnionego pracownika niż konieczność zatrudnienia i wyszkolenia nowego pracownika. Nie mówiąc o bezcennej utracie talentu!:)
Bywa, że firmy same inicjują chwilowe wyjazdy lub nawet paroletnie kontrakty dla pracowników, czy to do pracy, czy na staż, szkolenia czy choćby wolontariat (np. firma, w której pracowałam oferowała możliwość wyjazdu do pracy z dziećmi w Afryce – jeśli ktoś miał ochotę na taki zamiennik a wiem, że niektórzy czytelnicy bloga mają – pozdrawiam Maria). Jeśli nie ma jeszcze takiej opcji w Twojej firmie to może czas zapoczątkować tradycję.
Gdy to jednak nie wchodzi w grę, przed złożeniem wypowiedzenia, zawsze możesz jeszcze spróbować sobie wynegocjować pracę zdalną. Ewentualnie połączoną z przyjazdami do rodzimego oddziału (koniecznie połączoną z wizytą u wytęsknionej rodziny:)).
Jeśli Twoja dotychczasowa funkcja nie kwalifikuje się do pracy zdalnej możesz jeszcze wybadać opcje zmiany stanowiska lub możliwość powołania nowego stanowiska, które w pełni wykorzysta możliwości płynące z Twoich przenosin.
2. Wyjazd do pracy za granicę z partnerem
Oprócz zagwarantowania pracy sobie powinieneś na start wziąć pod uwagę życie zawodowe swojego partnera, z którym chcesz wyjechać.
Musisz być przygotowany na to, że choć nowa praca może zaawansować Twoją karierę, to może równocześnie obniżyć perspektywy rozwoju dla żony lub męża.
Gdy ktoś miał wcześniej zdobyte doświadczenie zawodowe, edukację i ustabilizowaną karierę w kraju, to jest dużo większa szansa, że zbuduje ją też za granicą.
Natomiast gdy ktoś nigdy nie pracował, zrezygnował z pracy żeby wychowywać dzieci lub miał znacząco niższe dochody itp., to jego szanse na zdobycie odpowiedniej pracy za granicą mogą znacząco maleć. Więc ostatecznie Wasza sytuacja nie musi się zbytnio poprawić, jeśli partner będzie przeżywać trudności z pracą.
Może się to skończyć np. tym, że gdy jedno z pary przejmie całą odpowiedzialność, będzie się realizować i zarabiać więcej, to drugie będzie „siedzieć w domu”, „umierać z nudów” i wydawać ciężko zarobione pieniądze na – cytuję – „pierdoły”;)
Warto zauważyć, że choć dla obu stron zdobycie pracy za granicą jest wyzwaniem, to jednak osoba z doświadczeniem musi najczęściej „tylko” poznać rynek pracy w nowej kulturze, języku, poświęcić czas na szukanie i sprzedać swoją kandydaturę. Z kolei osoba bez doświadczeń musi oprócz tego: poznać swoje atuty zawodowe i nabyć pewność siebie w tym zakresie i nauczyć się szukania pracy (choć oczywiście może się zdarzyć, że i ten doświadczony partner dozna też tych trudności).
Krótko mówiąc, w takiej sytuacji zdobycie pracy jest trudniejsze. Trudne nie znaczy jednak niemożliwe i można temu zadziałać. Można to zrobić zatrudniając coacha zdobywania pracy dla partnera bez pracy. Co więcej, nawet pracodawca osadzonego zawodowo partnera może zechcieć w tym pomóc. Jeśli np. przenosimy się za mężem, to jego pracodawca może być zainteresowany zasponsorowaniem zatrudnienia coacha poszukiwania pracy żonie, bo wie, że jeśli ona będzie szczęśliwa to i mąż i, że dzięki temu może nie tylko zatrzymać męża w pracy, co zwiększyć jego produktywność i spełnienie:)
Takie sytuacje są dość powszechne. W ten sposób działa m.in. firma, z którą współpracuje. Poprzez pracodawców świadczymy coaching poszukiwania pracy dla partnerów ekspatów, którzy przyjeżdżają do Polski czy innych 61 krajów na świecie.
3. Szukanie pracy za granicą, od czego zacząć
– Zapisz się do Toastmastres International (cenne miejsce do szlifowania języka i prezentacji oraz zbudowania sieci kontaktów w nowym kraju, wszystkie te elementy są bardzo przydatne w budowaniu kariery) – wyszukiwarka klubów na świecie znajduje się tutaj http://www.toastmasters.org/
– Jeśli nie możesz pracować w zawodzie albo masz ograniczenia ze względu na język czy specyficzne uprawnienia poszukaj innych swoich atutów, które zastąpią braki. W tym celu, możesz określić swoje umiejętności transferowalne czyli te które będą cenione bez względu na wykonywaną pracę – nie mówię tu raczej o naszej narodowej transferowalnej umiejętności sprzątania (choć oczywiście jeśli jesteś perfekcyjną panią domu to może to być strzał w dziesiątkę). Chodzi tu raczej o takie rzeczy jak umiejętność organizacji, obsługi komputera czy np. liczenia itd. Na sprzątaniu świat się nie kończy, lista opcji może być naprawdę długa.
Może to być wszystko to o czego zrobienie jesteś najczęściej proszony. Jeśli proszą Cię najczęściej o sprzątanie i nie chcesz tego robić zawodowo, to zacznij robić inne rzeczy, które dają Ci radość. Dzięki temu odkryjesz nowe umiejętności i talenty, które mogą zastąpić braki czy stać się podstawą zdobycia satysfakcjonującej, adekwatnej i rozwojowej pracy za granicą.
– Zainspiruj się Polakami, którym udało się zbudować międzynarodową karierę. Zapoznaj się z poniższymi historiami i zastanów się, jak Ty możesz przenieść to na Twój grunt, do swojej sytuacji i zawodu:
- Pogromcy mitu hydraulika – http://biznes.onet.pl/pogromcy-mitu-hydraulika,18491,5294180,0,fotoreportaze-detal-galeria
Podsumowując, obecnie jest możliwe:
– nie tylko znalezienie pracy za granicą,
– nie tylko znalezienie pracy, która umożliwi wykorzystanie Twoich kompetencji
– co zbudowanie międzynarodowej kariery.
I pracodawcy wychodzą temu na przeciw.
Mam nadzieję, miłej podróży!;)
Zdobądź pracę poza granicami swoich możliwości, oczekiwań, osiągnięć czy granic
Dowiedz się więcej o programie TYGRYSI SKOK, który może Ci umożliwić przeskok za granicę. Kliknij tutaj teraz.
Funkcja trackback/Funkcja pingback