- Zdarzyło ci się kiedyś pomylić Prawą stronę z Lewą?
- Jakie to miało skutki?
- dlaczego rozróżnianie P-L potrafi sprawić kłopot nawet największym fachowcom i to ze świetną orientacją przestrzenną,
- dlaczego proces rozróżniania stron Prawa-Lewa jest tak skomplikowany,
- i jak przeciwdziałać błędom związanym z lokalizacją strony.
Przygotowałam też uzupełniającą listę.
10 wskazówek do eliminacji błędów określania stron
- Rozwijaj swoją orientację przestrzenną. Kierunek P-L jest trudniejszy w opanowaniu niż np. Góra-Dół, bo nie podlega on prawom fizyki, jak np. prawo grawitacji. Poza tym obie strony ciała są zwykle identyczne. Sprawę utrudnia też jeśli nie masz jednolitej lateralizacji. Co więcej, różnicowanie P-L wymaga umiejętności rotacji w umyśle i wielu innych zabiegów. W skrócie, potrzeba więcej ćwiczeń z Twojej strony, aby nabyć biegłość w wymiarze P-L. Obejrzyj powyższe nagranie z TV, w którym dokładniej wyjaśniamy złożoność procesu oraz podaję dwa przykładowe ćwiczenia do wykonania w domu.
- Bierz udział w szkoleniach z symulacją zachowania wymagającego rozróżniania P-L w krytycznych sytuacjach typowych w Twoim życiu i pracy. Dzięki temu możesz ćwiczyć to co sprawia Ci kłopot pod presją w dynamicznej acz sztucznej, więc bezpiecznej sytuacji.
- Nie przeciążaj się pracą. To droga nie tylko do błędów, ale i wypalenia zawodowego. Przeciążenie, to jeden z powodów dlaczego nawet ludzie ze świetną orientacją przestrzenną mogą popełnić błąd P-L (i wiele innych).
- Unikaj wykonywania wielu złożonych czynności naraz. Jak podają autorzy książki „Jedna rzecz”:„Wielozadaniowość, to okazja do spaprania wielu rzeczy na raz”.
- Zapewnij sobie warunki pracy czy działania, które ułatwiają skupienie. Uwaga jest przerzutna, a nie podzielna. Eliminuj hałas, angażowanie się w rozmowę itp. bodźce podczas różnicowania P-L w krytycznych momentach. Wszelkie dodatkowe bodźce mogą Cię rozproszyć i przyczynić się do popełnienia błędu.
- Dostosowuj działania do rytmu dnia wynikającego z chronobiologii. Niepożądane zdarzenia są znacząco częstsze w trakcie zabiegów między piętnastą a szesnastą. Ok 9:00 to 1%, o szesnastej 4,2% (za D. Pink).
- Korzystaj z list i procedur kontrolnych do newralgicznych czynności. WHO wprowadziło listy kontrolne dla bezpieczeństwa w medycynie, co zmniejszyło ilość wydarzeń nigdy. Podobne listy wprowadza się w lotnictwie i w wielu innych dziedzinach.
- Współpracuj z innymi, którzy mogą Cię sprawdzić i dopuszczaj ich do głosu. Duża hierarchiczność w zespole to utrudnia!
- Rób sobie przerwy regeneracyjne i czujnościowe. Krok wstecz i weryfikacja celów, procedur, kierunków etc. – taką przerwę rekomenduje się w medycynie nie tylko przed zabiegiem czy operacją, ale również przed kluczowym momentem jak np. nacięcie. A ja uważam, że każdy z nas powinien mieć świadomość konieczności odpowiednich przerw.
- Nie czuj się zawstydzony jeśli wiesz, że popełniłeś kiedyś błędy P-L. Nie zawstydzaj też innych. Już wiesz co powinieneś zrobić – czas na wyciągnięcie wniosków i dalszy rozwój.:))
Znasz kogoś, komu rozwój orientacji przestrzennej na wymiarze P-L może ułatwić pracę i życie?
Prześlij mu ten post.
PS. Świetna orientacja przestrzenna, to zdolność, którą można wpisać w CV.
Najnowsze komentarze