Od 2008 roku pracuję online

W ostatnim czasie dostaję dużo zapytań o CV. Po poście, jak znaleźć dobrą pracę za dobre pieniądze, te pytania się jeszcze nasiliły.

Ciebie też zajmuje pisanie CV (albo myślenie o jego napisaniu czy aktualizacji)?

Jeśli tak, to ten post jest dla Ciebie. Dostałam m.in. następujący komentarz-prośbę:

Możesz mi pokazać przykładowe CV z informacja „co mogę dać pracodawcy”? Czy opisywanie co robiłam w poprzedniej pracy już nie jest na topie?

Jest to świetny wątek!

Myślę, że może nurtować wiele osób, w tym być może i Ciebie (a jeśli nie Ciebie osobiście, to Twoich bliskich).

Dlatego nie tylko przytaczam odpowiedź, której udzieliłam, co nieco ją rozbudowałam.

Jeśli to co robiłaś w poprzedniej pracy jest:

  • zgodne z tym co potrzebuje pracodawca, u którego starasz się obecnie o pracę,
  • i jest to opisane z perspektywy atrakcyjnych dla tegoż pracodawcy osiągnięć,

to wygląda, że Twoje CV jest raczej ok.:)

Aby podać bardziej precyzyjny przykład, trzeba uwzględnić informację o jaką pracę się starasz.

Chcesz pracę identyczną jak dotąd (tylko u dotychczasowej konkurencji)?

Jeśli tak, to sprawdź czy stosujesz powyższe sugestie. Zwróć uwagę, by raczej nie rozdzielać obowiązków od osiągnięć, a wpleść adekwatne osiągnięcia w obowiązki. Dodaj do tego stosowne do docelowej roli czasowniki, użyj liczb i w miarę możliwości czas przeszły dokonany.

Na poniższym przykładzie możesz zobaczyć jedną z dwóch technik do opisu obowiązków z perspektywy korzyści pracodawcy.

Źródło: Powyższy slajd pochodzi z CVnarium będącego częścią Narzędziownika CV na wymiar

Rola o jaką się starasz (obowiązki, branża i/lub rodzaj organizacji) jest inna niż dotąd?

W tej sytuacji oprócz wprowadzenia powyższych podpowiedzi czeka cię więcej pracy nad obowiązkami, jak i nad całym CV. W tym wypadku, oprócz uwzględnienia podanych wskazówek, może być konieczne wyłonienie kompetencji transferowalnych, napisanie profilu zawodowego i czasami również zdania pozycjonującego.

W obu kategoriach zmian jest jeszcze sporo kruczków w całej reszcie CV. Nade wszystko trzeba wiedzieć, że nie ma jednego dobrego przykładu – schematu CV na wszystkie sytuacje zawodowe. CV może, a wręcz powinno, się różnić w zależności od tego jakiej zamiany zawodowej chcesz dokonać. Dla uproszczenia podzieliłam zmiany na dwie kategorie i przypisałam im odpowiednie struktury CV.

Gdy chcesz pracy takiej samej jak dotąd tylko u konkurencji, to CV będzie miało dość tradycyjny układ zawierający kolejno: dane osobowe, doświadczenie, wykształcenie i umiejętności. Natomiast gdy zmiana zawodowa jest większa, to mogą oprócz tego być konieczne wspomniane wcześniej sekcje specjalne, zwłaszcza profil kompetencyjny (umieszczany między danymi osobowymi a doświadczeniem). Oczywiście niezależnie od zmiany zawodowej i układu każdą sekcję trzeba potem jeszcze odpowiednio opisać.

Niestety nie sposób ująć to wszystko w jednym krótkim wątku czy przykładzie zwłaszcza, gdy nie wiemy jakiej zmiany się podjęłaś.

Przez lata pisząc CV na zamówienie miałam do czynienia z różnymi sytuacjami dlatego stworzyłam Narzędziownik CV, w którym są zebrane różne wizualne przykłady CV w zależności od sytuacji, a także stosowne szablony i m.in. ebook z instruktażem do wypełnienia poszczególnych sekcji. W Narzędziowniku CV jest też nagranie CVnarium, w którym więcej tłumaczę w jakich sytuacjach profil zawodowy (kompetencyjny) będzie wybawieniem, a w jakich go unikać, bo może namieszać w papierach.

Mam nadzieję, że Cię nakierowałam. W razie czego po więcej odsyłam na www.cvnawymiar.pl, gdzie w Narzedziowniku, jest zebrana cała moja wiedza o pisaniu wielowymiarowego CV.

Powodzenia z Twoim CV!

Iza

PS: Znasz kogoś, kto męczy się z CV. Prześlij mu ten post.