Od 2008 roku pracuję online

„Skoro na co dzień zajmujesz się kwestiami zawodowymi to mam pytanie – czy masz dostęp do ciekawych testów predyspozycji zawodowych czy też osobowości zawodowych, bo różnie to w necie nazywają. Te które udało mi się namierzyć to jakieś takie powierzchowne, a za niektóre życzą sobie kasę. W sumie nie wiem, czy są jakieś ok? Ewentualnie czy wiesz na które zwrócić uwagę, które warto zrobić?”

„3,5 roku pracy w jednym miejscu to już długo i być może powoli warto by się rozejrzeć za alternatywą – i tak pomyślałem, że można by to zrobić z głową i np. zacząć właśnie od jakichś testów predyspozycji gdzie ewentualnie mógłbym zwrócić uwagę jeszcze.”

Najbardziej rzetelne testy są pilnie strzeżone i za kasę. (Choć nierzetelne czasem też:)) W wielu wypadkach musi tak być, bo opracowanie testów i ich standardów to często lata pracy. Takie testy najczęściej muszą być robione i analizowane przez magistra psychologii. Wykwalifikowany psycholog, który posługuje się danym testem zna standardy przeprowadzania testów, ich wiarygodność, podłoże teoretyczne testu i możliwe sposoby interpretacji. Dlatego to zwykle psychologowie mają prawo dysponować takimi testami (jak sobie kupią licencję albo pracodawca im zasponsoruje).

Do określania szeroko rozumianych predyspozycji zawodowych czy osobowości zawodowej szczególnie polecam:

  • TEST OSOBOWOŚCI W OPARCIU O TEORIĘ „WIELKIEJ PIĄTKI” 

Test ten daje m.in orientację jakie masz cechy osobowe i pozwala przewidzieć, jak przez to możesz się sprawdzać w różnych zawodach. Bada między innymi, jaki jesteś na skali introwertyzm-ektrawertyzm. Dzięki wiedzy uzyskanej na podstawie tego testu możesz też nauczyć się planować pracę i optymalny dla siebie sposób działania. Z tym, że trzeba ten test robić z wykwalifikowaną do tego osobą, która pomoże we wnikliwym zinterpretowaniu wyników. Czasami można też skorzystać z tego testu podczas szkoleń czy studiów. Ja robiłam ten test m.in. podczas studiów psychologicznych. Również robiliśmy ten test przeprowadzając szkolenia Train the Trainer. Ten test jest niezwykle czasochłonny, składa się z 240 pozycji. Można też skorzystać ze skróconej wersji NEO-FFI (NEO-Five Factor Inventory).

  • TEST RÓL ZESPOŁOWYCH M. BELBINA 

Ciekawe  może być też zrobienie sobie testu na role w grupie. Test Ról Zespołowych daje nam odpowiedź, jakie są nasze naturalne predyspozycje do pełnienia określonych zadań. Oprócz tego określa te role, do których nie zostaliśmy stworzeni (okresowo jednak możemy się ich podjąć) oraz takie, których nie powinniśmy wykonywać (będą nam sprawiały ogromny kłopot).
W tym teście oprócz samooceny dokonuje się oceny przez obserwatorów. Dzięki czemu wyniki są bardziej dokładne. Więcej o teście na stronie twórcy tutaj. Warto by sprawdzić jednak wcześniej podłoże teoretyczne ról w grupie. Z tego co się orientuję teorie ról w grupach nie są zbyt dobrze potwierdzone w badaniach (a już na pewno nie tak dobrze jak teoria wielkiej piątki).

Są też testy, które można zrobić od początku do końca samodzielnie. Z tym, że są raczej dość ogólne testy. Niektóre choć powszechnie używane nie są zbyt wiarygodne. Można je porównać do psychozabawy w gazecie. Zwykle jest to jednak jakiś dodatkowy wgląd w siebie albo przynajmniej pobudzenie do refleksji.

Poniżej wymieniam te, które są powszechnie dostępne i wykorzystywane przez pracowników biur karier (ale niekoniecznie wiarygodne – możesz je wygooglować):

  • AUTOTEST – ZAINTERESOWANIA I PREFERENCJE ZAWODOWE
  • KWESTIONARIUSZ ,,MOJA KARIERA”
  • KWESTIONARIUSZ ZAINTERESOWAŃ ZAWODOWYCH

Można też skorzystać z bezpłatnych testów anglojęzycznych, które są na stronach (również wiarygodność może być wątpliwa):

Z pozdrowieniami!

Iza

PS: Mało ci narzędzi? Skorzystaj z moich programów, w których nie tylko zyskasz dostęp do moich narzędzi, co skorzystasz z nich pod moim okiem. Więcej na www.pracanawymiar.pl

PPS: Widzisz wartość w tym poście? Podziel się z innymi. Udostępnij w mediach społecznościowych. Prześlij osobom, które szukają siebie i nowych celów zawodowych.

Powiązane wpisy:

Uważaj na swoje mocne strony (czyli o testach w karierze)