Od 2008 roku pracuję online

Wielu z nas z powodu korona-wirusa i wywołanej nim pandemii zastanawia się, jak teraz wygląda rekrutacja.

Z tego powodu w tym poście zebrałam artykuły z historii bloga pracanawymiar.pl związane z rekrutacją na odległość.

Faktem jest bowiem, że – choć nie wszyscy mieli do czynienia jeszcze ze zdalną rekrutacją – jest ona realizowana na odległość nie od dziś.

Teraz siłą rzeczy pozostaje jedyną słuszną opcją. Uważam, że nawet po pandemii zdalna rekrutacja będzie w wielu wypadkach stosowana dalej, czyli będzie coraz częstsza.

Pomiędzy polecanymi postami dodałam dodatkowe wskazówki z punktu widzenia obecnej sytuacji.

W najbliższej przyszłości z pewnością przygotuję kolejne materiały na ten temat. Śledź blog i zasubskrybuj newsletter jeśli chcesz być na bieżąco.

Jeśli masz wkrótce rekrutację na odległość i potrzebujesz więcej spersonalizowanego wsparcia, to możesz się zgłosić do mnie bezpośrednio.

Pracuję w rekrutacji online już ponad 11 lat. Przeszłam tak mnóstwo rekrutacji. Tak dla siebie, jak i dla moich klientów.

Szukanie zdalnie pracy zdalnej

To temat wprowadzający do rekrutacji, ale kluczowy. Żeby dostać szybko zaproszenie do rekrutacji do właściwej dla Ciebie pracy musisz przecież się najpierw o nie postarać.

Profesjonalne video CV

W tym wątku znajdziesz aż sześć postów o tworzeniu wideo CV na potrzeby rekrutacji.

Wideo może być tworzone niezależnie i wrzucone w popularne portale jak Youtube.

Są też oprogramowania do rekrutacji online, w które się wgrywa wideo jak i takie w których nagrywa się wideo od postaw choćby z poziomu Twojego komputera.

Przygotuj się, że może będziesz musieć nagrać wideo w oprogramowaniu rekrutacyjnym w czasie realnym bez przerw, czy przygotowań w trakcie nagrania.

CV w PDF

Nie wszyscy rekruterzy stawiają od razu jako wymóg nagranie wideo. Niektórym wystarcza napisanie dobrego CV. CV jest też przecież narzędziem zdalnym. Od dawna posługujemy się głównie elektroniczną formą CV w rekrutacji. Konieczność nagrania wideo CV nie oznacza, że nie będzie również potrzebne napisanie CV.

Na tym blogu znajdziesz tak dużo materiałów o CV, że ma sensu ich przytaczać. Po prostu przeszukaj blog. Jeśli nie masz czasu na poszukiwania i chcesz mieć wszystkie najlepsze narzędzia do napisania CV, to skorzystaj od razu mojego Narzędziownika CV na wymiar.

Prezentacja multimedialna

W rekrutacji możesz się też zetknąć z wymogiem przygotowania prezentacji multimedialnej.

Slajdy mogą wzbogacić Twoje wideo – być planszami w nim.

Prezentacja PowerPoint może też zastąpić CV.

Może być dodana do Twojego profilu LinkedIn jako np. próbka Twojej pracy.

Bywa też wspierającą formą Twojej wypowiedzi podczas spotkań online w bardziej zaawansowanych rekrutacjach, gdzie trzeba w prosty sposób pokazać skomplikowane rozwiązania.

Ponadto jest wykorzystywana do demonstracji Twoich umiejętności prezentacyjnych np. w zawodzie trenera online itp.

Zdalne spotkania rekrutacyjne

W rekrutacji zdalnej mamy oczywiście rozmowy. Najczęściej po prostu telefoniczne, spotkania na Skype czy Whatsapp itp. Niektórzy wykorzystują do tego bardziej zaawansowane technologie.

Pozostaje kwestia, co powinno się znaleźć w treści wideo CV, rozmów kwalifikacyjnych online czy w elektronicznym CV.

Do opracowania treści CV polecam Ci Narzędziownik CV na wymiar.

Do przygotowania się do zdalnych rozmów kwalifikacyjnych polecam ebooka, w którym są algorytmy pytań i odpowiedzi.

Jeśli przeraża cię proces rekrutacji lub po prostu chcesz wypaść jak najlepiej, to skorzystaj z kursu online „Odkryj i Zdobądź pracę MARZEŃ!”, w którym osobiście pomogę Ci we wszystkich aspektach.

Iza

Miłej i owocnej rekrutacji!

PS: Masz szybkie, krótkie pytanie o zdalną rekrutację? Możesz je napisać w komentarzu pod tym postem, gdzie się chętnie udzielam.

PPS: Widzisz wartość? Podziel się z innymi. Udostępnij post w swoich mediach społecznościowych. To będzie bezcenne wsparcie dla Twoich znajomych, a dla mnie podziękowanie i czas na tworzenie nowych pomocy zamiast na dystrybucję materiałów.