Od 2008 roku pracuję online

Zwróciła się do mnie Daniela z prośbą o pomoc w napisaniu CV. Daniela odchodzi od prowadzenia własnej firmy, bo coś jej nie poszło i chce wrócić na etat.

Jednak jak się okazało Daniela nie ma czasu skorzystać ze wsparcia, bo ma tysiąc rzeczy do zamknięcia w związku z firmą, dodatkowe projekty, które pomagają jej przetrwać oraz mnóstwo nowych opcji, które eksploruje i rozważa.

Choć bardzo chce i potrzebuje, to nie ma czasu się zabrać za porządne szukanie pracy, ani nawet za CV. Cały czas jest tyle do zrobienia, że nie wie w co ręce włożyć.

Wygląda na to, że czas ustalić priorytety!

Brak czasu to klątwa naszych czasów. Mamy mnóstwo możliwości. Nieraz im więcej mamy możliwości, tym mniej z nich wykorzystujemy. Często wręcz żadnej i nic się nie zmienia. Tkwimy w punkcie wyjścia, w potrzasku możliwości, w klęsce urodzaju.

Muszę przyznać, że często sama bywam w takiej sytuacji kiedy opcji jest tak dużo, że nie wiem za co się zabrać. Co wtedy robię?

Mam takie jedno magiczne narzędzie, które znalazłam w książce „Jedna rzecz” G. Kellera i J. Papasena. Znasz tą książkę?

Meritum sprowadza się do jednego prostego pytania, które może pomóc poustalać priorytety w natłoku możliwości:

Jaka jest jedna rzecz, którą możesz zrobić teraz, ale taka dzięki, której wszystko inne będzie prostsze lub nieistotne.

Brzmienie tego pytania jest bardzo ważne. Warto się w nie wczytać. Chwilkę zastanowić o co w nim chodzi. Chodzi tu o zabranie się w pierwszej kolejności za działania, które mają potencjał uproszczenia (czy wręcz wyeliminowania) reszty rzeczy do zrobienia.

Jaka jest twoja jedna rzecz?

Moja na tą chwilę, to dokończyć ten post, przesłać go Tobie a zaraz potem zjeść lunch, by mieć maksymalnie dużo energii na resztę moich zadań. Pozostałe zadania na dziś również sobie poukładam wykorzystując to pytanie.

Uważam, że to pytanie jest świetne. Zwłaszcza gdy nie ma czasu na zaawansowane techniki planowania, trzeba szybko podjąć decyzje, zadziałać. Pomaga znaleźć na szybko odpowiedź za co się zabrać i jak się zorganizować. Przydatne jest w szukaniu pracy, wyborze opcji zawodowych ale też wielu innych sytuacjach jak choćby planowanie dnia. W jakiej byś nie był sytuacji, nawet na bezrobociu, to nieraz tych rzeczy do zrobienia może być mnóstwo. Więc pamiętaj, jaka jest twoja jedna rzecz, która sprawi, że wszystko inne będzie proste lub nie istotne.

Daj znać w komentarzach, co sądzisz o tym pytaniu.

Życzę Ci udanych, szybkich załatwień na koniec dnia!

Iza

Izabella Wojtaszek

Projektant kariery & Trener zdobywania pracy marzeń

PracaNaWymiar.pl – Spełnienie, Rozwój, Pieniądze

Stwórz swoje WYMARZONE ŻYCIE zawodowe

PS: Jeśli widzisz wartość w tym poście podziel się nim z innymi.