Uczestnicząc w formalnym wywiadzie w sprawie pracy możesz spodziewać się, że raz na jakiś czas padną zaskakujące pytania. Z niektórymi z nich poradzisz sobie z łatwością, ale trafisz też na takie, na które nie będziesz wiedzieć jak odpowiedzieć, ani jak się uchylić od odpowiedzi.
Dobrym sposobem radzenia sobie z takimi sytuacjami jest przewidywanie pytań oraz wcześniejsze przygotowanie odpowiedzi.
O najczęściej zadawanych pytaniach rekrutacyjnych pisałam już wcześniej na tym blogu. Warto zapoznać się z nimi i poćwiczyć przed rozmową.
Rozmowa rekrutacyjna jednak rzadko przebiega wyłącznie według listy. Musisz więc nastawić się również na pytania, które nigdy wcześniej nawet nie przyszły ci przez myśl.
Na taką okazję też się można przygotować – przekonują członkowie, obchodzącego swoje 15-lecie, klubu Toastmasters. Podczas cotygodniowych spotkań we wpierającej atmosferze członkowie klubu uczą się jak radzić sobie z odpowiadaniem na zaskakujące pytania we wszelkich możliwych sytuacjach życiowych i jak przy tym wywrzeć pozytywne wrażenie. Poza ćwiczeniem różnych stylów odpowiedzi ćwiczą też oni wygłaszanie prezentacji, przemówień, odczytów – czyli form komunikacji, które są powszechne w pracy zawodowej.
Dzięki treningowi, który opiera się o wieloletnią tradycję tej międzynarodowej organizacji, uczestnicy opanowują techniki krasomówcze w praktyce, zyskują samowiedzę i co za tym idzie pewność siebie. Słowem zyskują niezbędne składniki do odniesienia sukcesu zawodowego (i nie tylko).
Wśród członków klubu są zarówno studenci, przedsiębiorcy, jak i osoby pracujące na etacie w biznesie i w nauce. Każdy może dołączyć – bezpłatnie jako obserwator, lub członek za niespełna 150 zł na pół roku. Nawet jeśli w twoim mieście nie ma klubu możesz postarać się o jego założenie.
Póki co zachęcam choćby do gościnnego odwiedzenia klubu. Jeśli mieszkasz w Warszawie możesz odwiedzić jeden z trzech klubów np. Toastmasters Polska SA, który spotyka się co środę o 19:00 (obecnie spotyka się na Giełdzie Papierów Wartościowych). Przyjdź i przekonaj się, iż nie ma trudnych pytań. A już na pewno każdy może nauczyć się jak sobie z nimi radzić.
Iza
PS: Spotkania Klubu Toastmasters Polska SA dadzą ci też możliwość ćwiczenia rozmów po angielsku.
PPS: Na zdjęciu byli prezesi Klubu Toastmasters SA – zgadnij, która to ja?:)
Powiązane wpisy: Co ceni kierownictwo?
Funkcja trackback/Funkcja pingback