Od 2008 roku pracuję online

Jak po weekendzie? Jest energia?

Mam nadzieję, że tak!

Jakoś tak się złożyło, że u mnie drugi weekend z rzędu był bardzo inspirujący. Tym razem za sprawą wspólnego niedzielnego obiadu ze znajomymi po fachu czyli z coach-kami.

Może cię to zaskoczyło, bo raczej nie podaję się za coacha. Sama czuję się bardziej trenerem-konsultantem. Zależy mi jednak również na wdrożeniu rozwiązań, które proponuję moim klietom, a w tym pomagają niektóre narzędzia coachingowe.

Dlatego w praktyce najczęściej stosuję miks narzędzi: coaching + szkolenie + doradztwo. Pracuję w większości łącząc najlepsze elementy z różnych metod rozwoju, bo jako psycholog i kwalifikowany trener biznesu uważam, że takie połączenie daje najlepsze efekty.

Jakie metody rozwoju Ty lubisz najbardziej? Jakie działają najlepiej na Ciebie?

Oczywiście nie zawsze mamy tyle szczęścia, by wszystko co nam potrzeba do rozwoju podano nam na tacy w formie gotowego programu edukacyjnego wypakowanego miksturą najlepszych technik.

Właściwie, im wyższe stanowisko czy unikalna, innowacyjna praca czy biznes nam się marzy, to tym ta droga do celu bywa bardziej wyboista i samotna. Słowem mniej gotowych odpowiednich szkoleń można wtedy znaleźć.

Zresztą, nie wszystkie wyzwania – zwłaszcza wysoko postawionego lidera i eksperta – da się omówić tak żeby wniosły wartość dla mas, bo są zbyt niszowe. A czasem zbyt delikatne czy osobiste, by przerabiać je publicznie i szeroko. I tu też świetnie pomaga coaching oraz rozwiązania „szyte na miarę”.

Gdy 10 lat temu postanowiłam założyć firmę doradczo-szkoleniową, to sama szukałam coacha-eksperta, który mi w tym pomoże. Uznałam, że po co przeczesywać szlak samemu, skoro mogę pójść do kogoś, kto ma już pewne doświadczenie w tym co sama chcę dopiero zrobić. Wiedziałam, że to mi ułatwi życie i drogę do celu, i pomoże przyśpieszyć.

Był tylko jeden problem.

Nie było jeszcze w Polsce rozwiniętego wolnego rynku coachów-ekspertów pracujących indywidualnie poza korporacją. Trzeba było więc długi czas samemu wymyślać, jak zrobić pewne rzeczy, czy przełożyć teorię na praktykę i uczyć się głównie metodą prób i błędów.

Na szczęście od pewnego czasu – dzięki technologii – możemy czerpać od niezależnych mentorów z całej Polski jak ze świata. Również korzystać z szytych na miarę coachingów, mentoringów czy treningów indywidualnych. 

I tak na mojej drodze w końcu los postawił – Margaret Żukowską – coacha budowania biznesu coachingowego. Margaret przez wiele lat mieszkała w Stanach skąd wyniosła najlepsze praktyki coachingowe i przeniosła je do Polski. I to Margret jest osobą, która na dobre wprowadziła mnie w świat coachingu (i na niedzielny obiad;)).

Masz kogoś kto profesjonalnie wspiera cię w rozwoju?
Kto jest Twoim mentorem, wzorem czy autorytetem?
Jak możesz bardziej czerpać od tej osoby?

Dziś czuję się niezwykle zaszczycona, bo Margaret poprosiła mnie o podzielenie się w wideo wywiadzie moim doświadczeniem w budowaniu firmy związanej z rozwojem. Jeśli interesuje cię:

•  jak wygląda moja praca „od kuchni”,
• co jeszcze myślę o coachingu i rozwoju,
• a także jeśli interesuje cię praca jako coach, to ta rozmowa wiele ci da. 

Poniżej możesz zobaczyć tą rozmowę.

Skoro już mówimy o różnych formach wsparcia i moich mentorach, to muszę zaznaczyć, że tych metod i osób jest oczywiście znacznie więcej. Nie sposób wszystkich wymienić w jednym mailu. Nieraz bywa tak, że od jednej osoby uczę się tego, od drugiej tamtego, a na koniec zlepiam z tego coś swojego – coś co pomaga mi zrealizować moją własną wizję zawodową.

Dlatego na koniec chcę ci powiedzieć o jeszcze jednej formie rozwoju jaką stosuję. To są spotkania, rozmowy i wywiady z inspirującymi ludźmi, ekspertami w swojej dziedzinie m.in. z różnymi coachami ze specjalizacją. Spotkania z fachowcami i liderami w swojej dziedzinie pozwalają mi rozszerzyć warsztat narzędzi. Dowiadywać się o trendach rozwojowych. Testować na sobie różne nowe rozwiązania i metody. No a potem polecić, to co działa Tobie.

Także, jeśli potrzebujesz wsparcia w rozwikłaniu swoich wyzwań i nie wiesz do kogo się zwrócić, to daj znać może będę mogła kogoś lub coś polecić.
 A jeśli tym wyzwaniem jest dopasowanie pracy do Ciebie i jej zdobycie czy stworzenie, to chętnie ci w tym pomogę osobiście.

Daj tylko znać z czym się borykasz i czego potrzebujesz. Postaram się pomóc i pomogę jak tylko będę mogła.

Pełnego wspierających i inspirujących relacji tygodnia!

Iza

Izabella Wojtaszek
Trener biznesu i zdobywania pracy marzeń
www.pracanawymiar.pl