Od 2008 roku pracuję online

CZYLI MOCNE POSTANOWIENIE POPRAWY NA LUTY:)

Jak myślicie, czy w pierwszych miesiącach roku sprzedaż alkoholu rośnie czy spada?

Jedni w ramach postanowień noworocznych postawili na zdrowy tryb życia, a tym samym ograniczenie używek, inni w tym samym czasie jako priorytetowe uznali rozwijanie swojego życia towarzyskiego. Jak postanowienia noworoczne mają się do poziomu sprzedaży trunków wysokoprocentowych, tego nie wiem. Natomiast zapewne w tym czasie wzrasta sprzedaż karnetów do siłowni i klubów fitness. Ludzie chcą być piękni, młodzi, zdrowi kochani, a może przede wszystkim kochani, a że kochamy to co piękne, młode i zdrowe, pragnienie to wydaje się jak najbardziej logiczne.  W tych pierwszych dniach nowego roku co rusz słyszałam gdzieś postanowienia takie jak:

  • przechodzę na dietę,
  • rzucam palenie,
  • mam listę celów na ten rok, pierwszy już odhaczony.

Zasiadłam zatem nad swoją listą celów na 2015. Poczułam że w tym roku postawię na mniej celów, ale za to realizowanych w większym wymiarze. Chcę pragnąć realizacji swoich celów całą sobą, bardziej niż czegokolwiek innego.

W związku z tym zapewne w tym roku znów nie zacznę wstawać godzinę wcześniej, chociaż co roku toczę tą bezkrwawą, acz łzawą batalię ze sobą, żeby wcześniej wstawać i od bladego świtu pracować, wykorzystując ten magiczny czas, gdy wszyscy śpią i w domu panuje cisza. Szczerze, rano jestem nieprzytomna i za nic na świecie nie chce mi się wtedy pracować. Chyba, że miałabym coś niezwykle ważnego do zrobienia. Wtedy kto wie, bywało i tak w moim życiu, że byłam w stanie pracować od świtu.

Tu myślę zataczam koło w swoim rozumowaniu. Lista celów jest bezsensowna i na pewno nie wypali, jeżeli nie będzie za nimi stał większy plan, a one nie będą częścią strategii jego realizacji.

Wróćmy do początku, do tych którzy chcą w tym roku schudnąć, wyładnieć, stać się bardziej gibkimi okazami zdrowia. Wstaną oni rano i pełni entuzjazmu skierują swoje kroki na siłownię czy basen. Wyjdą z niego przyjemnie zmęczeni z mocnym postanowieniem powrotu. Teraz pytanie po jakim czasie poddadzą się i znajdą lepsze zajęcie niż pocenie się na sali czy moczenie tyłka w chłodnej wodzie, gdy za oknem mróz trzaska? Odpowiedź brzmi, to zależy.

Zależy od tego czy pocenie się i moczenie jest częścią jakiegoś ich spójnego planu działania, który ma doprowadzić ich do celu i czy te działania zostały poprawnie dobrane, biorąc pod uwagę cel. Jaki zatem jest cel, gdzie chcemy być i co robić w sylwestra 2015? Chcesz być szczupłym okazem zdrowia? Zadaj sobie pytanie po co?

Nie to żebym nie była zwolenniczką zdrowego trybu życia, wprost przeciwnie, ale często za takim celem kryje się jakiś inny, głębszy, który sam w sobie jest dla nas istotą sprawy i to jego ziszczenie, może dopiero dać nam pełną satysfakcję. Chcę być piękny i szczupły bo…?

Pięknym i szczupłym łatwiej znaleźć partnera? Moją piękną i szczupłą koleżankę z pracy szef awansował, więc może to jest klucz? Może tak, a może nie, a może niekoniecznie. Do tego będziesz starał się dojść tworząc strategię działania w 2015, na razie ustal swoje główne, duże cele.

Znajdź i zdefiniuj ten swój kluczowy cel, dla którego będzie ci się chciało wstawać, nawet godzinę wcześniej, cel przy którym krew szybciej płynie ci w żyłach, cel którego realizacja sprawia, że się rumienisz jak pensjonariuszka, bo jest dla ciebie tak świeży i nieznany.  Dopiero z tego wysokiego  pułapu możesz zacząć schodzić na ziemię, budować swój plan działania, diagnozując jakie obszary wymagają u ciebie rozwinięcia, gdzie musisz popracować, aby zwiększyć szanse powodzenia.

Moje cele w tym roku są nieliczne, acz tak precyzyjne jak to tylko możliwe, ekscytują mnie też i są dla mnie niewątpliwym wyzwaniem. Zostały również spisane, daje to jakąś szansę, że nie zostaną zapomniane do marca, a to już będzie pierwszy krok do tego, by były też zrealizowane. Przynajmniej  na pewno gdy w pewien lutowy poranek obudzi mnie budzik i zadam sobie smętne pytanie po co mi to wszystko, będę miała odpowiedź gotową już w głowie. Czego i wam życzę, w nadchodzącym 2015.

Post gościnny, Autor: Anna Jędrzej, Coach Kariery w PracaNaWymiar.pl

Anna Jędrzej, pracowała w działach Human Resources (m.in. Telekomunikacja Polska S.A., PTK Centertel – operator sieci Orange), gdzie odpowiadała za rekrutacje, uczestniczyła w sesjach Development Center, brała udział w tworzeniu i realizacji programu outplacement. Ponadto prowadziła szkolenia z umiejętności miękkich dla różnych firm i organizacji. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Psychologia oraz Szkołę Trenerów Biznesu i Doradców Personalnych. Obecnie pracuje w PracaNaWymiar.pl, gdzie prowadzi: coaching odkrywania i zdobywania pracy marzeń.

Iza_main_panel_PM