Od 2008 roku pracuję online

Dziś w „Pytaniu na śniadanie” w temacie idoli zostałam zapytana na wizji, skąd się bierze dążenie do posiadania idoli.

Uważam, że to wynika z potrzeby posiadania mentorów, autorytetów, wzorców do naśladowania czy – jak to się nazywa w psychologii społecznej – role models. I ta sprawa dotyczy nie tylko młodych ludzi, ale też dorosłych i dojrzałych.

Uczymy się przez całe życie. Robimy to również przez świadomą obserwację zachowania innych. Tych znanych z mediów jak i z naszego otoczenia. Jest to tak zwane społeczne uczenie się, odkryte przez psychologa Alberta Bandurę.

Jak jesteśmy młodzi, to uczymy się od rodziców. Potem naturalnie nabiera na znaczeniu grupa rówieśnicza i nauczyciele. Z czasem jeśli chcemy się dalej rozwijać, to potrzebujemy kolejne wzorce. Dlatego w życiu dorosłym ważne jest posiadanie mentorów pomagających w rozwoju zawodowym.

Mentor może swoim przykładem nie tylko nas zachwycić, poruszyć czy zainspirować. Odpowiednio dobrany mentor może przede wszystkim nam pokazać, jak zrobić pewne rzeczy, co potem umożliwia nam upragnione osiągnięcia, i to szybciej, i łatwiej.

Można też oczywiście próbować zrobić wszystko samodzielnie. Tylko, po co tracić czas na błądzenie? Po co „odkrywać koło od nowa”? Faktem jest, że za każdym człowiekiem sukcesu też stoją mentorzy, a wręcz cały ich sztab. I za każdym z nas kto chce osiągnąć coś więcej niż dotąd powinni stać mentorzy.

Kto jest Twoim mentorem w życiu zawodowym od którego się regularnie uczysz?

Jeśli potrzebujesz mentora od zdobywania dopasowanej pracy, zleceń czy klientów, to polecam siebie. Daj mi znać, w czym masz wyzwanie i co chcesz osiągnąć w życiu zawodowym i ci odpowiem.

Do usłyszenia!

Iza