Od 2008 roku pracuję online

Post gościnny

  • Zdarza Ci się odczuwać zniechęcenie czy marazm, gdyż Twoje działania nie przynoszą pożądanych rezultatów?
  • Świat wydaje się być głuchy na Twoje potrzeby, pragnienia i nawoływania?
  • Twoja odpowiedź brzmi TAK?

Nie wiem co ty o tym myślisz, ale ja bym powiedziała, że pewnie popełniasz jakiś błąd, o którym nawet nie wiesz. Oczywiście WIEM, że mamy kryzys, Polska to trudny kraj, pewne grupy osób, wręcz mogą czuć się dyskryminowane. Oczywiście możemy założyć, że tak jest, a może nawet jest gorzej, jednak ja wyznaję zasadę, że jeżeli faktycznie poszukujemy wyników, a nie wymówek, to przyczyn musimy poszukać w sobie, gdyż niestety nie można mieć obojga.

Rezultaty i wymówki.003

Napoleon Hill, w swoim bestsellerze „Myśl i bogać się”, prezentuje 31 powodów porażki. Tu chciałabym dokonać ich przeglądu, abyś mógł drogi czytelniku zdiagnozować czy niektóre z nich nie dotyczą Ciebie, kładąc się cieniem na Twojej skuteczności w osiąganiu wymarzonych celów.

  1. Hill wskazuje tylko jedną przyczynę porażki, z którą prawdopodobnie nic lub niewiele da się zrobić, jest to UPOŚLEDZENIE UMYSŁU. Wniosek z tego taki, że jeżeli jesteś osobą o co najmniej przeciętnym poziomie intelektualnym, dobrze kierując swoim życiem, możesz osiągnąć co zechcesz.
  2. Kolejnym powodem porażki, moim zdaniem kluczowym, jest BRAK DOBRZE ZDEFINIOWANEGO CELU W ŻYCIU. Możesz teraz pomyśleć, nie to nie ja, doskonale wiem czego chcę. Radzę Ci zrewidować tą wiedzę. Może się okazać, że owszem wiesz, ale dość mgliście, nie zdefiniowałeś jakich rezultatów dokładnie oczekujesz i kiedy mają one nastąpić. Jednym słowem jak Żyd z filmu „Skrzypek na dachu” podśpiewujesz jedynie słynne „Gdybym był bogaty jabadybydyby…”. Na początek zrewiduj swoje cele pod kątem spełniania zasady SMART.
  3. Les Brown mawia, ludzie ponoszą porażkę nie dlatego, że mierzą za wysoko, ale dlatego, że mierzą za nisko, gdyż trudno jest wzrastać do niskich oczekiwań. Tak więc BRAK AMBICJI DO WYBICIA SIĘ PONAD PRZECIĘTNOŚĆ, wbrew pozorom utrudni Ci, a nie ułatwi osiągnięcie satysfakcji w życiu. Zawsze złościło mnie gdy ktoś mówił, kiepsko pracuję, bo kiepsko mi płacą. Myślałam wtedy, człowieku i zawsze będą ci kiepsko płacić, bo dlaczego mieli by Ci dobrze płacić za kiepską robotę! Aby dobrze zarabiać lub prowadzić firmę, która odnosi sukces, musisz robić więcej niż to za co ci płacą! Więcej o tym prawie, które jest powszechnie wykorzystywane, znajdziesz w „Prawach sukcesu” Napoleona Hilla.
  4. NIEWYSTARCZAJĄCA EDUKACJA to zasłona dymna, którą stosujemy, aby wytłumaczyć ładnie dlaczego wolimy „płaszczyć tyłek” na kanapie niż wziąć się do roboty. W dzisiejszych czasach wiedzę można zdobyć, lub kupić ją od eksperta za mniejsze pieniądze niż kiedykolwiek przedtem! Popatrz ile na przykład obecnie płaci się za zrobienie strony internetowej, czy za usługi graficzne, a ile kosztowało to kiedyś, gdy narzędzia były bardziej skomplikowane, a korzystanie z Internetu ograniczone, a co za tym idzie zdobycie wiedzy bardziej skomplikowane. Tak więc nie wymiguj się!
  5. BRAK SAMODYSCYPLINY na szczęście nie musi być problemem, gdyż samodyscyplinę można ćwiczyć. Najskuteczniejszą znaną mi metodą jest narzucanie sobie rygoru robienia czegoś codziennie. W odniesieniu do swojego celu i planu działania, który jak już wiesz jest bezwzględnie konieczny, ustalasz pomniejsze cele i w nawiązaniu do nich codziennie robisz coś dla realizacji swojego celu. Rozwijając nową umiejętność, codziennie ją ćwiczysz, nawet jeżeli to ma być 15 minut. Nie mów mi, że nie masz czasu bo udowodnię Ci, że masz! Chociażby jeżeli oglądasz telewizję, lub zdjęcia z wakacji…znajomych z podstawówki na Facebooku to masz czas.
  6. KŁOPOTY ZE ZDROWIEM potrafią odbierać radość życia i podciąć skrzydła. Dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie i „pozostanie zdrowym i młodym bez względu na wiek”, jak to powiedział Les Brown.
  7. NEGATYWNY WPŁYW OTOCZENIA W DZIECIŃSTWIE. No cóż było minęło, czasy piaskownicy nie wrócą. Jedyne co nam pozostaje to monitorowanie tego, co wpojono nam do głowy w dzieciństwie. Wiele pisze o tym T. Harv Eker w „Umyśle milionera”, gdzie jasno wskazuje jak przekonania przekazane nam przez bliskich, rzutują na naszą sytuację finansową w dorosłym życiu. Na szczęście można to zmienić. Istnieją techniki pozwalające przeformułować również inne swoje przekonania czy postawy, nawet jeżeli wychowano Cię na pesymistę, to „Optymizmu można się nauczyć”, chociażby z książki M. Seligmana pod wspomnianym tytułem.
  8. ODWLEKANIE. Kto by pomyślał, że tyle osób odwleka realizację zadania biorąc pod uwagę jak przyjemna jest ulga odczuwana po jego realizacji. Często odwlekamy, bo nie wiemy od czego zacząć. Jedyna słuszna metoda brzmi, zacznij od planu, nawet jeżeli nie będzie idealny i będzie wymagał późniejszego przeformułowania. Nie bój się porażki, czy ośmieszenia. Spójrz na dziecko, które upada wielokrotnie zanim zacznie biegać i wchodzić na drzewo! Jeżeli ktoś zadrwi z Twoich działań, przypomnij sobie te słowa T. Harv Ekera „Wolę być śmieszny i bogaty, niż biedny i cool”.  Poza tym każdy bogacz staje się cool 😉
  9.  BRAK WYTRWAŁOŚCI. Czasami brak nam wytrwałości również dlatego, że w swojej pracy nie zatroszczyliśmy się o małe nagrody i przyjemności dla siebie. Tyramy i nic z tego nie mamy. Jeżeli już siadają ci baterie, rzuć wszystko i … jedź w Bieszczady, czy zrób cokolwiek, żeby chciało Ci się chcieć.
  10. NEGATYWNE USPOSOBIENIE. Na szczęście można je zmienić, zapraszam do lektury bardzo praktycznych i naukowo uznanych książek M. Seligmana i jego metod terapii behawioralno-poznawczej t.j. np. TPSKA. Jest to o tyle ważne, że negatywne usposobienie jest nie tylko przyczyną niepowodzeń, ale i chorób fizycznych. Możesz również zainteresować się metodami wizualizacji. Pomagają one w osiąganiu celów, oraz w rozwijaniu u siebie pożądanych cech. Zajrzyj do prac m.in. Maxwell Maltz, Adelaine Bry, House L. Hay, O. Carl Simonton.
  11. BRAK KONTROLI NAD POPĘDEM SEKSUALNYM. O sublimacji napisano już wiele. Warto się na tym zastanowić, czy największa moc jaką dysponuje człowiek zarządza mną czy ja nią. Czytaj więcej tutaj.
  12. PRAGNIENIE OTRZYMANIA CZEGOŚ ZA NIC. Jeżeli wątpisz, że to może być niebezpieczne, zobacz gdzie spekulacje przywiodły naszą gospodarkę, gdzie korupcja przywodzi całe kraje.
  13. BRAK UMIEJĘTNOŚCI PODEJMOWANIA DECYZJIWiele osób postanawia nic nie postanawiać, jak mówi Les Brown, jest to jedna z najniebezpieczniejszych decyzji. Szybciej czy później będziesz mieć pretensje o rezultaty, ale do kogo? Trudności w podejmowaniu decyzji i odwlekanie chadzają w parze donikąd.
  14. WYSTĄPIENIE JEDNEGO LUB WIĘCEJ Z SZEŚCIU PODSTAWOWYCH LĘKÓW. Mowa tu o lęku przed ubóstwem, krytycyzmem, chorobą, zawodem miłosnym, starością i śmiercią. Tu odsyłam do książki Napoleona Hilla „Myśl i bogać się”, w celu poszerzenia autodiagnozy w tym zakresie.
  15. ZŁY WYBÓR PARTNERA ŻYCIOWEGO. Nie bez powodu mówi się, że miłość jest ślepa, dodając że małżeństwo przywraca wzrok. Badania pokazują ogromny wpływ relacji partnerskich na nasz dobrostan psychiczny i zdrowie. Pisze o tym Dean Ornish, w wybitnej w moim mniemaniu książce „Miłość i przetrwanie”, nie wiedzieć czemu prawie już niedostępnej na polskim rynku. Zainteresowanym polecam przeszukiwanie Allegro.
  16. ZBYT DUŻA/MAŁA OSTROŻNOŚĆ – czyli każdy kij ma dwa końce, dlatego najlepszą opcją jest bycie ostrożnym ryzykantem (tzw. safe player), który niczym skoczy ze spadochronu sprawdza dokładnie wszystkie sznurki. Podejmowane ryzyko trzeba kalkulować, na szczęście są do tego narzędzia, w zależności od celu, można zaplanować wydatki, badając rynek można przewidzieć zagrożenia.
  17. ZŁY WYBÓR KONTAKTÓW BIZNESOWYCH. „Lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć”, a to dlatego, że zawsze upodabniamy się do ludzi z którymi spędzamy czas. Dane pokazują, że nawet pod względem osiąganego wynagrodzenia z czasem równamy się do otoczenia. Pomyśl o tym.
  18. PRZESĄDNOŚĆ I UPRZEDZENIA. Zawsze opieraj się na wiedzy.
  19. ZŁY WYBÓR CELU SWOICH DZIAŁAŃ„Nikt nie jest w stanie odnieść powodzenia w dziedzinie, która go nie interesuje”. Próbujesz robić karierę w dziedzinie, która Cię nie kręci? Zmień cel.
  20. BRAK KONCENTRACJI SWOICH WYSIŁKÓW. Jak już wybierzesz swój cel, nie daj się rozpraszać. Czasem oznacza to ćwiczenie asertywnego mówienia „nie” wszystkim innym osobom, pomysłom i celom, które się pojawiają. Przeanalizuj czy nie bierzesz na siebie zadań, na które nie masz ochoty, tylko dlatego, żeby KOGOŚ nie urazić lub sprawić przyjemność INNYM. Obawiam się, że Ci INNI, nie umrą za CIEBIE, więc niech nie mówią Ci jak masz żyć.
  21. POTRZEBA WYDAWANIA PIENIĘDZY. Aby się odstresować idziesz na zakupy? Twoja strona startowa to Allegro? Ups, nie jest dobrze. Poczytaj trochę o  oszczędzaniu, ciekawy system prezentuje Eker, w swojej wspominanej tu już książce. Jeżeli teraz przetrwonisz pieniądze na głupoty, jak zbierzesz potrzebny Ci kapitał, na swoje cele? Nie bez powodu inwestor Warren Buffett, w jednym ze swoich wykładów, określił karty kredytowe jako jedno z największych niebezpieczeństw. Stwierdził, że jeżeli raz się na nich zadłużysz, zapewne dłuższy czas swojego życia i energii poświęcisz na spłacenie wygórowanych odsetek, zamiast budować swój kapitał.
  22. BRAK ENTUZJAZMU. Na szczęście entuzjazm jest zaraźliwy! Przebywaj z ludźmi tryskającymi energią, bierz udział w seminariach, słuchaj mówców motywacyjnych na YouTube. CODZIENNIE!
  23. BRAK TOLERANCJI. Z wiekiem przestajemy tolerować to co nowe. Jest to naturalny proces działania naszego umysłu, który zamiast się męczyć z nowymi danymi, woli chadzać utartymi ścieżkami. To, że proces jest tak powszechny nie zmienia faktu, że nie jest dobry dla nas. Cały czas robisz to samo, oczekując nowych rezultatów? Wiesz, że to irracjonalne? Staraj się jak najczęściej wychodzić poza strefę swojego komfortu, szukać nowej wiedzy i nowych doświadczeń.
  24. BRAK UMIARKOWANIA. Zdarza Ci się po hucznej imprezie powtarzać nigdy więcej? Kilka dni wyrwanych z życiorysu. Rodzi się pytanie czy naprawdę warto? Może nie warto. Pytanie to należy sobie postawić w odniesieniu do nadmiernego jedzenia, picia, gier komputerowych, Internetu, telewizji i wszystkiego tego co pożera bezproduktywnie nasz czas i zdrowie.
  25. BRAK UMIEJĘTNOŚCI WSPÓŁPRACY Z INNYMI LUDŹMI. Inteligencja emocjonalna, o której pisze Daniel Goleman, wysoko koreluje z odnoszonymi sukcesami zawodowymi. Może to potwierdzać tezę, że umiejętność radzenia sobie w kontaktach społecznych, jest konieczną do opanowania sztuką, jeżeli chcesz osiągnąć sukces. Zastanów się jak Ty sobie radzisz w zawieraniu i utrzymywaniu relacji. Czy udaje Ci się ludzi nakłonić do popierania Twoich pomysłów i do współpracy? Pamiętaj, że inteligencja emocjonalna nie jest czymś niezmiennym, można ją rozwijać.
  26. POSIADANIE POZYCJI, KTÓRA NIE BYŁA ZDOBYTA PRZEZ WŁASNĄ PRACĘ. Znamy historie szczęśliwców, którzy wygrali na loterii i równie szybko stracili majątek. Czemu tak się dzieje, pisze wspominany już T. Harv Eker, jego publikacje pomogą Ci rozwinąć inteligencję finansową, a dzięki temu nie tylko zwiększyć kapitał, ale i go utrzymać.
  27. CELOWA NIESZCZEROŚĆ. Dokładnie chodzi tu o oszukiwanie współpracowników, klientów, czy kontrahentów. Niestety raz utraconą reputację, trudno odzyskać. Zdarza Ci się wprowadzać ludzi w błąd?
  28. EGOIZM I PRÓŻNOŚĆJaki mają wpływ na osiąganie przez nas celów? Odstraszają ludzi, a bez nich trudno sobie poradzić na dłuższą metę. Posłuchaj swoich współpracowników, przyjrzyj się ich reakcjom. Czy chcą z Tobą pracować? Czy wprost przeciwnie, zabijają się o drzwi uciekając, gdy prosisz o wsparcie w nowym projekcie?
  29. ZGADYWANIE, ZAMIAST MYŚLENIA. Nie da się przechwalić roli dobrze zrobionego sprawdzenia rynku, czy przygotowania się, na przykład do rozmowy rekrutacyjnej. Jeżeli tego zaniechamy, możemy liczyć jedynie na szczęście. Poza tym często na domysłach budujemy misterną wizję świata i niesprzyjających okoliczności zamiast po prostu zapytać jak jest naprawdę i dowiedzieć się, że nie taki diabeł straszny.
  30. BRAK KAPITAŁU. Dlatego właśnie tak ważne jest wspomniane wcześniej oszczędzanie i gromadzenie środków. Oczywiście równie dobrze można nieraz poradzić sobie z kredytem. Jednak własne środki dają wiele pewności siebie i spokoju ducha w trakcie i tak stresującego dokonywania zmian w życiu.
  31. Podaj dowolny powód, z którym Ty się spotkałeś:……………………………………………………………………………………………………………….

Podejmij postanowienie, że od dziś codziennie będziesz pracował nad zlikwidowaniem swoich ograniczeń.

Decyduję się na codzienną pracę nad (wymień przynajmniej jedno największe ograniczenie, które stoi na drodze do Twojego sukcesu)………………………………………………………………………………………………………………………..

 

Spisz plan działania, co od dziś będzie częścią Twojego codziennego rozkładu dnia, aby osiągnąć postanowienie.

………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………..

Powodzenia!

Autorem tekstu jest Anna Jędrzej