Od 2008 roku pracuję online

Ostatnio pisałam Wam o historii bezrobotnego dyrektora, która bardzo mnie poruszyła. 

Nie zdradziłam Wam jednak, co mnie w tej opowieści dotyka najbardziej. Dotyka tak bardzo, że choć minęło już parę tygodni od publikacji, to ja wciąż wracam do niej myślami.

Nie tylko to, że ów dyrektor nie mógł dostać pracy nawet jako kasjer w popularnym spożywczaku. Jest tam też napisane, że ten człowiek staje nad grobem ojca i myśli, by się zabić, bo postrzega siebie jedynie jako zbędny koszt dla rodziny.

To dramat, który pokazuje, jak splot negatywnych zdarzeń może prowadzić do depresji i myśli samobójczych.

Utrata pracy jest jednym z bardziej stresujących czynników, i może źle wpłynąć na zdrowie psychiczne. A przedłużające się szukanie nowej pracy w tym nie pomaga.

W tej całej historii zaprezentowanej w „Dużym formacie” widać też, jakie ten człowiek popełnił błędy w szukaniu pracy – przynajmniej ja to widzę jako trener zdobywania pracy. Bardzo bardzo chciałabym mu pomóc! 

Gdyby tylko nasze drogi przecięły się wcześniej, to bym go od razu przez tą zmianę przeprowadziła. Tak, że nie musiałby dochodzić do ściany. Niestety on jest w stanie, który wymaga leczenia psychiatrycznego i psychoterapeutycznego. 

To nie jedyna historia tego typu. Takie dramaty zdarzają się w najbardziej intratnych branżach i zawodach.

Komuś, kto nie jest w takim ciężkim stanie psychicznym i jeszcze ma pracę może się to wydawać absurdalne, by chcieć skończyć ze sobą z powodu braku pracy. 

Powiem Wam jednak szczerze, że w swojej pracy wielokrotnie wysłuchuję historii pełnych – mniejszych lub większych – dramatów. Często opowiadacie mi o negatywnych konsekwencjach braku zmiany sytuacji. Jednakże kiedy się pytam – co z tym zrobicie – słyszę:

 „nie mam czasu się tym zająć”,

„nie teraz”,

„będę robić, to co dotąd”,

„będę pracować tak jak zwykle – może nie wylecę”,

„będę szukać tak jak zwykle choć nie mam efektów, ale może się jakoś uda”.

Jestem w szoku!

Zastanawiam się wtedy, co się musi stać strasznego, żeby ktoś się otrząsną i podjął zmiany w sposób, który może odmienić jego sytuację. 

Zmiany, która nie tylko pomoże uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z brakiem środków do życia, utratą zdrowia fizycznego, czy psychicznego itd. Ale też zmiany, która może pomóc spełnić marzenia o lepszym życiu w pracy i poza nią.

Przemyślcie proszę, co możecie zrobić, by nie doprowadzać do takich sytuacji. I działajcie w odpowiedni sposób.

Jeśli w Waszej pracy dzieje się źle, to bardzo Was proszę nie czekajcie aż będzie dramat. Zabierzcie się za zmiany, które czujecie, że muszą nastąpić.

Kiedy żyjemy w zgodzie z uczuciami i pracujemy nad tym, co nam nie służy na bieżąco, to możemy wpłynąć na swój los o wiele bardziej.

Kiedy jednak zaniechujesz rozwiązania problemów, to one narastają na większe i większe, i coraz trudniejsze do rozwiązania. Nie łudźmy się, że coś samo się rozwiąże. Działaj zamiast czekać, bo owszem sprawa może się rozwiązać, ale nie po Twojej myśli. 

Jeśli nie wiesz jak rozwiązać problem, to po prostu skorzystaj z wiedzy i wsparcia odpowiednich ekspertów.

Jeśli masz w otoczeniu osoby, które szukają zmiany zawodowej, ale im to nie idzie, proszę prześlij im ten artykuł.

Na koniec załączam tytułowe wideo, czyli jak znaleźć pracę w 7 krokach.


Iza


PS: Jeśli chcecie mieć kompleksowe wsparcie w efektywnym szukaniu pracy, to zapraszam do programu „Odkryj i zdobądź pracę marzeń!”

 

Transkrypt:

Jak znaleźć pracę?

Mogłoby się wydawać nic prostszego wystarczy w jeden z popularnych portali internetowych wpisać, jakiej pracy pragniesz, system zaproponuje ci mnóstwo ofert, zaaplikujesz i wkrótce będziesz mógł cieszyć się rozmowami no i pracą.

Niestety tak się nie dzieje w wielu wypadkach. Wciąż wiele osób chociaż mamy dzisiaj mnóstwo portali z ofertami pracy, chociaż możemy wykorzystywać technologie do szukania pracy, media społecznościowe, mamy mnóstwo dodatkowych narzędzi, to wiele osób ma kłopot ze zdobyciem pracy takiej, jakiej chce, a nawet czasami nie tylko, jakiej chce, ale w ogóle jakiejkolwiek.

Bardzo ostatnio poruszyła mnie historia byłego dyrektora spółki handlowej, który był zwolniony z dnia na dzień musiał szukać pracy i nie mógł dostać pracy nawet w popularnym spożywczaku.

Dlaczego? Dlaczego tak się dzieje, że w dzisiejszych czasach miewamy takie kłopoty?

Pomimo, że:

 • możemy konkurować praktycznie z całym światem,

 • możemy aplikować wszędzie, gdzie tylko chcemy,

 • mimo że jest coraz większa zmienność prac,

 • mimo że internet sprawia, że mamy dostęp do wiedzy na temat szukania pracy, dużo łatwiejszy niż kiedykolwiek.

Dlaczego tak się dzieje i jak temu przede wszystkim przeciwdziałać?

Także, jeśli ty będziesz musieć zmienić pracę, zdobyć pracę to nie będziesz miał takich kłopotów.

Kiedy w 2008 roku zaczęłam zajmować się pomaganiem w zdobywaniu pracy marzeń, powiem szczerze, że nie sądziłam, że będę to robiła tak długo. Sądziłam, że dzięki właśnie internetowi i technologii wkrótce ta wiedza zostanie spopularyzowana na tyle, że moja praca nie będzie potrzebna.

Natomiast takie historie jak ta z panem dyrektorem chociażby łamią mi serce, że wciąż są osoby, które nie potrafią tej pracy zdobyć, nawet, jeśli po prostu muszą i dlatego nagrywam to video.

Powiem ci w nim o 7 krokach jak pracę zdobyć w wielkim skrócie.

Ten temat jest dosyć rozległy i w swoim kursie „Odkryj i Zdobądź pracę MARZEŃ!” przerobienie dokładnie wszystkiego, wszystkich niuansów zajmuje mi około 18 godzin szkolenia, natomiast postaram się to skondensować do najważniejszych rzeczy.

Pierwsza sprawa: jakiej pracy chcesz? Od tego zaczęłabym szukanie.

Co to znaczy? Po pierwsze najpierw określ, jaki rodzaj pracy chcesz wykonywać. Co to jest, na jakim poziomie. Po drugie, gdzie to chcesz robić tutaj chodzi zarówno o takie rzeczy jak miejsce, jak rodzaj organizacji, jak branża, wszystkie rzeczy związane z gdzie.

Idealnie proponuje ci określić pracę, która będzie pasowała do ciebie tak żeby nie tylko dopasowywać się do rynku, ale trzeba też wziąć pod uwagę rynek i to, co na nim jest, jednak zbyt wielu z nas dostosowuje się na siłę do rynku i wciska w jakieś ramy.

Ja ci proponuję skoro już szukasz pracy to zacznij szukać takiej pracy, która jest dopasowana do ciebie, pracy na wymiar. To zależy od ciebie, jaką jesteś osobą, jakie masz kompetencje, pasje, co do tej pory robiłeś.

Na pewno chirurgią mózgu zwykle w szukaniu pracy nie jest zdobycie takiej samej pracy, jaką mieliśmy poprzednio, bo to jest sytuacja kopiuj – wklej.

Możesz też oczywiście sięgać dalej, bo robienie tego samego, co zwykle niekoniecznie musi się uśmiechać tobie, natomiast nawet osoby, które przechodzą tylko do konkurencji nadal miewają problemy z szukaniem pracy.

Moim zdaniem to udowadnia, że wielu z nas po prostu nie umie tej pracy szukać, bo czy to chcemy podobnej – co jest prostszą sytuacją, czy nieco bardziej ambitnej. Wiele osób ma bardzo podobne problemy i nie zmienia tego to często, że kończymy kolejny kierunek studiów, że wyszlifujemy perfekcyjnie różne inne rzeczy.

Oczywiście nie mówię, że kompetencje merytoryczne w przedmiocie danej pracy nie są ważne natomiast wielu z nas pomija, że oprócz kompetencji merytorycznych w przedmiocie danej pracy musimy również umieć szukać pracy.

Niestety wielu z nas nie uczy się tego w szkołach, nie jesteśmy do tego wychowywani, nie rodzimy się z tym oczywiście, więc mamy takie prace, jakie umiemy zdobyć i nie raz kiedy zmieniamy pracę po raz kolejny okazuje się, że nie raz te prace, które mieliśmy były bardziej dziełem przypadku niż naszych świadomych działań.

W każdym razie, wracając do meritum to, co warto zrobić na początek to określić, jakiej pracy chcesz dokładnie, zgodnie z tymi dwoma, jako minimum kryteriami: co i gdzie.

Po drugie sprawdziłabym, czy masz lukę kompetencyjną w obszarze twojej pracy, czy też nie. Może się zdarzyć, że po prostu nie masz żadnych kompetencji merytorycznych żeby daną pracę zdobyć i oczywiście możesz sobie wyobrazić, że będzie ci ciężej tę pracę zdobyć, jeśli nie potrafisz jej wykonywać.

Im prostsza praca tym łatwiej to przeskoczyć, ale im bardziej skomplikowana na przykład chcesz być dzisiaj chirurgiem, ale nie masz pojęcia na ten temat to wiadomo, że nikt poważny ciebie nie zatrudni, bo trzeba tutaj spełnić jakieś wymogi, mieć jakieś kwalifikacje, w pewnych pracach jest to łatwiej obejść w innych trudniej.

Ja bym sprawdziła czy masz tą lukę, czy nie. Moim zdaniem, jeżeli spełniasz 100% obowiązkowych wymogów i 60 mile widzianych to jest to do zdobycia, na tu i teraz, zakładając, że po prostu wiesz jak szukać pracy. Nawet z większą luką kompetencyjną możesz tą pracę zdobyć natomiast nie wiem, co potrafisz, to się też może troszeczkę różnić w zależności od tego, jaką jesteś osobą, jakie masz kompetencje i tak dalej, więc ja taką bezpieczniejszą miarę podaję średnio 80%.

Jeżeli luka jest większa to być może musisz sobie zrobić plan kariery na zasadzie, jakie prace pomostowe musisz zdobyć żeby dojść do tej twojej wymarzonej pracy, więc mamy cel wynikły z audytu tego, kim jesteśmy, jakie mamy pasje, kompetencje potem określamy sobie czy jest luka kompetencyjna, czy nie i w zależności od niej robimy plan kariery i pierwszą pracę, jaka jest do zdobycia, a prowadzi nas do tej pracy marzeń.

Jeżeli się okazuje, że nie mamy luki albo jest niewielka ta luka to możesz od razu przejść do zdobywania danej pracy.

W dalszym kroku bym wypracowała sobie takie supermoce pracy marzeń ja to nazywam.

Bardzo często, gdy szukamy pracy to mierzymy się z:

 • odmową, z tym, że ktoś nam mówi, że jesteśmy niewystarczająco dobrzy,
 • z tym, że nam się czasami nie chce aplikować,
 • z różnymi przekonaniami na nasz temat, które nie zawsze są pozytywne

Żeby się dobrze nastroić i przygotować do szukania pracy spisałabym sobie wszystkie powody:

 • dlaczego ci się uda,

 • dlaczego chcesz tą pracę zdobyć,

 • dlaczego akurat ty, a nie ktoś inny powinien ją mieć,

 • dlaczego w tej roli, a nie innej, na takim poziomie, a nie innym,

 • dlaczego w tej branży, w tym mieście, w tej konkretnej firmie, jeśli jakaś konkretna firma chodzi ci już po głowie.

To jest jedno z narzędzi do wypracowania supermocy pracy marzeń, do zwiększenia motywacji, odwagi, wiary w siebie oczywiście to nie znaczy, że sama siła umysłu i wiara sprawi, że tą pracę zdobędziemy, ale może pomóc ci w śmielszym działaniu natomiast potem trzeba działać, zaraz powiem ci, co jeszcze trzeba zrobić.

Wiem, że osoby, które oglądają to video to niejednokrotnie już miały pewne doświadczenia w szukaniu pracy, niekoniecznie pomyślne i często stykam się z tym, że mamy problemy z wiarą w siebie czy nam się w ogóle to uda, dlatego polecam i widzę, jak wielki wpływ ma nasza wiara w siebie, jako pracownika, jaki ma wpływ na efekty. Tak, więc to jest trzeci krok.

Następnie jak już to mamy, możemy w zasadzie przejść do aktywnego szukania pracy i tutaj wchodzi w grę kilka rzeczy. Może zacznę od tego, co dla ciebie może się wydawać bardziej takie oczywiste, a mianowicie aplikacja do pracy, czyli chociażby CV. Może to być też list motywacyjny.

W zależności od zawodów, czasem mamy CV, czasem mamy portfolio, tutaj musisz sobie sprawdzić jak to jest w twojej pracy, aplikacja zawodowa w wielkim skrócie.

To, że masz określone, jakiej pracy chcesz może ci bardzo pomóc w twoich aplikacjach. W zależności od tego, jaką masz lukę polecałabym ci inaczej konstruować twoją aplikację w szczególności CV.

Jeśli na przykład zmieniasz zawód, zmieniasz branżę, jeśli chcesz awansować to możesz – czy wręcz trzeba – wziąć pod uwagę takie rzeczy jak zrobienie profilu kompetencyjnego.

Natomiast, jeśli to jest taka praca jak poprzednia, ta sama rola, ten sam poziom, ta sama branża tylko do konkurencji, to wtedy tego nie robimy. To, jaki to jest cel i jaką masz lukę też mocno wpłynie na to, jak dobrą aplikację do pracy przygotujesz.

Dzisiaj już ogólne CV tak dobrze nie działają jak kiedyś, więc jeśli chcesz naprawdę świetne efekty to polecam ci robić nawet nie tylko spozycjonowane CV, nie tylko dopasowane, co wręcz szyte na wymiar danej oferty.

I wiem, co sobie może teraz myślisz, komu by się chciało albo jak to dopasowywać, ale oczywiście wiele osób sobie myśli, komu by się chciało dopasowywać te oferty i robić każde CV pod każdą ofertę, pod każdego pracodawcę.

Natomiast, jeśli naprawdę chcesz pracę, która będzie cię spełniać, jest to twoja praca marzeń to polecam ci włożyć ten wysiłek, bo on zaprocentuje tym, że będziesz wysyłać mniej CV, a dostawać więcej zaproszeń, a przynajmniej tak miało wielu moich klientów programu „Odkryj i Zdobądź pracę MARZEŃ!”.

Oprócz CV warto rozważyć, list motywacyjny. Wiem wiele osób nie pisze, wiele osób sobie myśli, ale, po co? A jak już to robimy to kopiujemy z jednego portalu, wszyscy z tego samego portalu, ten sam list, przez co wiele listów wygląda podobnie. Natomiast list to jest twoja szansa żeby pokazać twoje umiejętności komunikacyjne. Może ci się też przydać coś w stylu listu do metod szukania pracy, o których zaraz powiem. Także przygotuj się na stworzenie czegoś takiego, jak nawet nie tyle list motywacyjny, co e-mail motywacyjny, bo przyda się do bardzo skutecznych metod szukania pracy, o których powiem.

Nawet najlepsze CV wiadomo, jeśli leży w szafie to nie zadziała i jak już być możesz wiesz to wysyłanie przez portal nie zawsze przynosi natychmiastowe rezultaty, bo jest tam bardzo dużo kandydatów i nie zawsze dobrych kandydatów w sensie dobrych, jako ludzie z pewnością, ale niektórzy po prostu szukają pracy metodą „spamu i módl się”, czyli jedno ogólne CV rozsyłają do wielu pracodawców.

Kiedy ja pytam o skuteczność tych metod, weryfikuję te metody u osób, które zwracają się do mnie o pomoc, to po pierwsze zwracają się, więc to pokazuje im to nie działa, a po drugie nawet, jeśli komuś kiedyś zadziałało to statystycznie to są setki wysłanych CV, czy wręcz tysiące i często zero odzewu.

Pewnie szukasz przez portal, więc też albo nie ma tam większości ofert albo jest ich mało, bo jeżeli faktycznie szukasz pracy marzeń, to warto wiedzieć, że najlepsze oferty pracy nie są w ogóle publikowane w portalach. One rozchodzą się wcześniej innymi kanałami.

Nie wszystkie oferty w ogóle dochodzą kiedykolwiek do tego portalu, bo są już po prostu przebrane, wybrane. Nie każdy pracodawca ma taką procedurę, że musi publikować ogłoszenie. Jeżeli ma naprawdę świetną propozycję pracy to te oferty często się rozejdą, więc aby zwiększyć swoje szanse, aby mieć więcej ofert do dyspozycji to ja ci polecam oprócz tych rzeczy, o których mówiłam…

Możesz szukać przez portal natomiast wiem o tym z doświadczenia pracy z kandydatami, że często właśnie nie ma wystarczającej ilości ofert. Zwłaszcza, jeżeli chcemy na jakimś bardzo specjalistycznym stanowisku eksperckim wręcz, czy chcemy tej pracy na przykład, jako zarządzający tych ofert statystycznie będzie mniej, bo tych stanowisk jest mniej.

Nie wszyscy pracodawcy na tym poziomie szukają właśnie tymi kanałami, więc może ci się tu urodzić, aha, może przez rekruterów, może przez pośredników to też może być metoda fajna.

Natomiast ja ci chcę zaproponować jeszcze coś lepszego, co prześcignie nawet rekruterów, co sprawi, że będziesz osobą pierwszą w kolejce do ofert i zhakujesz ofertę, przechwycisz te najlepsze oferty

 • nim trafią do portali,
 • nim trafią do twojej konkurencji,
 • nim trafią do rekruterów, pośredników,
 • nim znajdą się na stronach pracodawców.

Na czym to polega? Po prostu wiedząc, jaką pracę chcesz, co robiliśmy w pierwszym kroku, robisz listę firm mających daną pracę, łączysz to jeszcze ewentualnie z networkingiem środowiskowym, więc obok kolumny firmy robisz kolumnę, kogo ja tam znam.

Może się zdarzyć, że nikogo tam nie znasz, więc w tej sytuacji aplikujesz zwyczajnie na zimno. Dzwonisz, prosisz o rozmowę z osobą władną cię zatrudnić, następnie wysyłasz aplikację, potem robisz follow up. Wiele osób tego nie zrobi zdaje sobie z tego sprawę natomiast do odważnych świat należy i najlepsze oferty pracy.

Kolejny krok szósty to jest działanie systematyczne, to jest wykonywanie wszystkich kroków jak należy, działanie najlepszymi metodami. Najlepiej jest działać statystycznie trzema, max. czterema aktywnymi metodami, o których ci powiedziałam już, które są najlepsze, wcześnie.

Robiłabym te dwie, o których mówiłam plus ewentualnie oferty, czy jakąś inną metodą, która pasuje do twojego celu. Wysyłałabym te aplikacje i robiłabym również te inne kroki typu na przykład follow up.

Idąc dalej, jeśli to wykonasz to na pewno jesteś w stanie do tego czasu zdobyć zaproszenia, więc cóż ci pozostaje, przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną.

Duży wpływ jak ci pójdzie na rozmowie ma czy masz wprawę w rozmowach, to po pierwsze, jak długą masz przerwę. Jeżeli też masz nadwątloną wiarę w siebie z powodu długich czy przedłużających się poszukiwań to ta wiara w siebie nawet, jeśli szukasz takiej samej pracy może sprawiać, że będzie ci ciężej się zaprezentować, możesz w siebie wątpić.

Jeśli masz na koncie doświadczenie takie jak nieprzyjemne rozstanie z pracodawcą to to również podważa wiarę w siebie. Czasami, jako ludzie w ogóle w siebie wątpimy, dlatego tutaj wracamy do tego kroku związanego z supermocami pracy marzeń.

Jeżeli to nie było zrobione to tutaj może się odezwać. Trzeba wracać do tego kroku w ogóle, do tego kroku supermoce na każdym etapie na rozmowie również.

Jeśli chcesz się przekwalifikować, przebranżowić to być może znasz pytania, ale trzeba nauczyć się mówić o sobie trochę, jako aktor w teatrze przygotować się do nowej roli, więc warto tutaj się przygotować na tą rozmowę.

Rożnie one mogą wyglądać, bo mamy i Assesment Center, i mamy testy, i mamy rozmowy telefoniczne, i rozmowy face to face i przez Skype’a też format się bardzo mocno zmienia. Natomiast tu warto też się przygotować.

I to by było to, 7 kroków zdobywania pracy, jak możesz znaleźć pracę marzeń. Nie tylko pierwszą lepszą, oczywiście te kroki też pomogą w pierwszej, lepszej pracy i polecam je stosować bez względu na to, jaką pracę szukasz.

Oczywiście w pewnych sytuacjach będzie ci łatwiej, bo nie jest to praca aż tak ambitna i tych prac jest więcej, a im bardziej coś niszowego chcesz robić albo wyższego poziomem, to tym statystycznie mniej tych ofert po prostu jest.

Dobierz to do siebie, bo żadna oczywiście praca nie hańbi. Natomiast, jeśli ty czujesz wewnętrznie, że dana praca jest dużym kompromisem i nie daje ci satysfakcji to tym bardziej warto się nauczyć szukania pracy żeby ją zdobyć także już wiesz jak znaleźć pracę marzeń w 7 krokach.

Daj mi znać pod tym video, co wynosisz, co zrobisz i na jakim jesteś etapie. Trzymam kciuki za twoje działanie.

Jeśli potrzebujesz wiedzieć więcej to zapraszam na stronę pracanawymiar.pl. Skontaktuj się ze mną. Na stronie pracanawymiar.pl znajdziesz też mój kurs „Odkryj i Zdobądź pracę MARZEŃ!”, w którym pomogę ci przejść przez te 7 kroków i pomogę we wszystkich aspektach, jakie możesz spotykać.

W każdym razie ten proces, o którym ci powiedziałam to jest proces, w którym ja pracuję, który opracowałam na bazie doświadczeń, jako rekruter, jako psycholog, jako osoba, która pomagała indywidualnie wielu kandydatom do pracy i wiem, że jest to jeden z najbardziej efektywnych sposobów zdobywania pracy. Zaufaj mi. Ten sposób najlepiej działa.

Natomiast ja mogę mówić o tym 18 godzin, tyle trwa moje szkolenie, kiedy przeprowadzam przez te wszystkie kroki, więc wiedz, że tutaj bardzo kondensujemy na potrzeby tego video.

Być może to ci wystarczy, ale jeśli nie to pamiętaj, że jest więcej wiedzy, jest więcej wsparcia i możesz mieć pracę, jakiej pragniesz naprawdę fajną pracę, bo zasługujesz.

Trzymam mocno kciuki, dawaj znać jak ci idzie i jeśli trzeba nie czekaj aż będzie źle, aż twój czas na szukanie pracy minie. Będziesz musiał zrezygnować z marzeń, tylko zwróć się po wsparcie, bo to jest umiejętność jak każda inna. Tak jak pływania można się nauczyć, tak można się nauczyć również zdobywania.

Możesz mieć na to wpływ, możesz mieć pracę, jaką chcesz, to jest dziedzina życia, w której naprawdę możemy wpłynąć na nasze wyniki i chętnie ci w tym pomogę bardziej, jeśli trzeba.

Powodzenia!