Od 2008 roku pracuję online

Może właśnie zastanawiasz się, jak to będzie, gdy na dobre nadejdzie kolejna fala upałów, gdzie przed nią uciec? 
A może w chłodne jesienne poranki marzysz, by czym prędzej przenieść się pod palmę i tam przeczekać zimę?
Chcesz uciec od tej pracy przed monitorem w tych samych czterech ścianach? 

Pozwól, że Ci pomogę i podzielę się wiedzą, i doświadczeniem. Na jedno i drugie rozwiązaniem jest praca zdalna. Niby to samo co home office, a jednak zupełnie coś innego.

PRACA ONLINE NA WŁASNYCH ZASADACH

Od wielu lat pracuję w 99% online. Prowadzę dochodowy biznes na własnych warunkach. Dotychczas nie obnosiłam się z tym zbytnio, bo jeszcze 1,5 roku temu byłam w awangardzie i raczej u innych budziłam tym niepokój. Online? Bez biura? Bez sztabu ludzi przy boku? Z dowolnego miejsca na Ziemi? Jednak pandemia wszystko zmieniła i teraz notorycznie dostaję prośby o więcej treści i wsparcia w tym temacie. Również od wielkich przedsiębiorców, którzy w wielu wypadkach jeszcze „raczkują” online. Jestem pytana m.in.:

  • Czy to narzędzie pracy online będzie odpowiednie?
  • Czy to dobry pomysł, by przenieść się z pracą na stałe do internetu?
  • Czy jest sens rozpoczynać teraz tą nową własną działalność?
  • Czy negocjować zdalne warunki pracy z obecnym pracodawcą?
  • Czy to rozwiązanie da mi satysfakcję z pracy, rozwój i pieniądze?

Gdybym miała to sprowadzić do jednego mianownika i pomóc wszystkim w jednym, krótkim zdaniu i przy tym podzielić się z nimi tym, co mi pomogło, a co jest adekwatne dla większości, to było to…

Zrób to!
Tak – Zrób to!
Nie myśl za dużo – Zrób to!
Masz pomysł – Zrób to!

ZACZNIJ Z TYM, CO MASZ
 

Nie zaczynaj od poszukiwań zaawansowanych technologii – chyba, że prowadzisz wielką szkołę albo duży biznes. Zacznij tu i teraz z tym co masz. Każde kolejne zadanie, projekt same naprowadzą cię na to, czy potrzebujesz kolejnych narzędzi czy rozwiązań. Każde wykonanie da ci też odpowiedź, czy pójście w pomysł miało dla Ciebie sens, czy potrzebujesz go udoskonalać dalej, czy też szukać innych opcji.

Zrób to po prostu. Najprościej jak się da.

PRACA PRZEZ TELEFON TO TEŻ PRACA ZDALNA

W większości sytuacji najlepsze bywa po prostu chwycenie za telefon i rzeczowa rozmowa z TYM strategicznym klientem czy potencjalnym zleceniodawcą lub pracodawcą. Lepsza szczera rozmowa wprost niż szukanie złożonej, idealnej technologii do tego, czy robienie podchodów sztucznymi “zagajkami” czy żebrolajkami”, żeby się przebić.

Ja zaczynałam z telefonem. A jak byłam na innym kontynencie, to spotkania prowadziłam przez komunikatory online. Pierwsze webinary prowadziłam na darmowym koncie Skype. Wielu klientów nigdy nie widziałam na oczy. Robiłam to bez kamery, bo – szczerze – patrzenie sobie w oczy – choć bywa miłe i pomaga budować relacje – to nigdy nie było potrzebne do napisania dobrego CV. Już bardziej przydaje się współdzielony ekran, na którym można pokazać błędy, by móc pokazać, jak je poprawić. Było też wielu takich klientów, którym wystarczyła sama rozmowa głosowa i moja fachowa informacja zwrotna. Z czasem pojawiły się kolejne narzędzia, ale żeby wystartować potrzebowałam jednego: własnej decyzji, żeby działać w upragnionym kierunku i konsekwencji w działaniu.

Stań w swojej prawdzie, nie wymyślaj, nie szukaj wymówek. Zrób to to co możesz z tym co masz!

  1. Zrób to co trzeba. Tą słuszną jedną prostą rzecz, która chodzi ci po głowie.
  2. A potem kolejną, kolejną i kolejną. I to będzie rosło.
  3. Tylko bądź ze sobą szczery, odpowiedzialny, prawdziwy i działaj w zgodzie z tym na bieżąco.

Ja tak zrobiłam i z czasem moja działalność ewoluowała z pisania CV do szkoleń ze zdobywania pracy, zleceń czy klientów online, zakładania firmy, do prowadzenia mentoringu kariery i ostatnio – coachingu dla menedżerów.

Jeśli możesz coś wymarzyć, czy wymyślić, to możesz to zrobić. To jednak nie spadnie z nieba! To praca małymi krokami dzień po dniu. Konieczne jest wdrażanie i szukanie rozwiązań na bieżąco –  jak coraz lepiej robić to co chcesz. Dawaj maksimum efektu przy minimum nakładu, czyli pracuj mądrze, nie ciężko. Oczywiście, nie znaczy to, że masz wszystko robić według własnego „widzimisie”. Musisz działać tak aby wywiązać się świetnie z tego za co ci płacą. 

ROZWIŃ WŁASNY BIZNES

Chociaż wielu przedsiębiorców mi na początku mówiło – pisanie CV to nic wielkiego, to była mała wielka rzecz. Rzecz, na której – szczerze z ręką na sercu – po prostu świetnie się znam. Ta jedna rzecz pomogła wielu moim klientom, którzy miesiącami nie mogli się nieraz przebić przez mur rekrutacyjny. I mi wtedy umożliwiła pracować z malutkim dzieckiem przy boku, a następnie doprowadziła do stworzenia kolejnych usług i rozwinięcia skrzydeł i pracy z dosłownego raju. Online daje ogromne możliwości. Wystarczy, że sobie zaufasz i podejdziesz do tego odpowiedzialnie.

Nie czekaj na lepszy moment, bo może nie nadejść. Najlepszy moment jest teraz – Zrób to!
Jeśli nie możesz zacząć, choć czujesz, że musisz, bo czas leci i presja rośnie, to poproś o wsparcie kogoś, kto pomoże Ci się z tego wygrzebać. Kogoś kto cię popchnie, doda odwagi, nakieruje, podpowie proste narzędzia, z którymi możesz zacząć tak jak jak kiedyś – Zrób to!:)
Jeśli chcesz określić, co możesz robić, jak rozwijać swój biznes czy pracę online, by szybko odpowiednio zarabiać, zgłoś się do mnie.