Od 2008 roku pracuję online

Wiesz gdzie zaczyna się szukanie pracy marzeń?

W TOBIE.

Od określenia CO, GDZIE i Z KIM chcesz robić zawodowo, by być spełnionym i rozkwitać życiowo.

Oczywiście to skrócona definicja określenia celu zawodowego, który daje satysfakcję, a nie tylko zarabianie na rachunki.
Dogłębnie pisałam o niej w tym gratisowym ebooku.
Tłumaczyłam to też w wielu postach na blogu i na webinarach.
To właśnie to przerabiamy w pierwszej kolejności w ramach audytu kariery w programie „Odkryj i zdobądź pracę marzeń”.

DLACZEGO TO TAKIE WAŻNE?

Jeśli nie wiemy dokąd zmierzamy, to nigdy tam nie dotrzemy.

Szukający pracy marzeń jest jak żeglarz na morzu.

Przed wybraniem się w rejs, którym jest zdobycie pracy marzeń obiera jego dokładny azymut. Jego cel. Nim ruszy w rejs starannie analizuje też trasę, podporządkowując ją pod cel. Dobiera łódź, sprzęt i zapasy potrzebne do osiągnięcia celu w wyznaczonym czasie.

Określenie azymutu jest konieczne, by zaplanować podróż.
Dla przykładu, ktoś może płynąć na Biegun. Wtedy musi mieć odpowiedni statek. Może nawet lodołamacz.
Liczy się też skąd wypływa. Podróżnik, który zacznie podróż na Równiku będzie miał na początku ciepło ale u celu będzie musiał założyć kurtkę. Innymi słowy musi przewidywać i być przygotowanym na różne możliwości.

Gdy już wypłynie poddaje się przygodzie, pozwala nieść się z falami, z wiatrem. Może od czasu do czasu złapać go sztorm i można się zgubić ale wytrwały żeglarz wraca na kurs. Nigdy nie zapomina o celu.
Co jakiś czas musi sprawdzić, czy łódź płynie w wyznaczonym kierunku i czy dobije do wyznaczonego portu na czas. Gdy trzeba to naprowadza łódź tak, by zgodnie z powziętym planem dotrzeć do celu. Cel to jedyny wskaźnik, po którym może ocenić, czy jego łódź i załoga zmierzają we właściwym kierunku.

Czasami bywa tak, że zapominamy całkiem o celu, nie sterujemy, a płyniemy wyłącznie z prądem. Na początku dryfujesz, a potem płyniesz coraz szybciej. Poddajesz się i płyniesz dalej. Aż końcu porywa cię żywioł. To długotrwały proces więc możesz nawet nie zauważyć, kiedy to się stało. Zaczynasz być targany na różne strony. Czas płynie. Życie płynie.
W końcu gubisz się, tracisz całkiem kontrolę i przestaje ci się to podobać. Zaczynasz żałować, że puściłeś ster. Przestajesz wierzyć w siebie, a może nawet nienawidzić … po czym popadasz w bezradność … i w najlepszym razie, stajesz się rozbitkiem wyrzuconym na brzeg lub w najgorszym, giniesz w odmętach wody.

Podobnie jak w pracy żeglarza, tak podczas szukania pracy marzeń jednym z najważniejszych narzędzi do realizacji marzeń jest obranie celu. Aby jednak dotrzeć do wymarzonego celu trzeba go dobrze wyznaczyć. Szukający pracy powinien jasno określić, co chce w jego wyniku osiągnąć. Następnie wyposażyć się w narzędzia, które pozwolą mu płynąć tam gdzie chce. Musi też cały czas pamiętać, by płynąć w karierze raczej tam gdzie chce, a nie gdzie go poniesie. Dlatego dobrze jest starać się mieć wpływ na kierunek i nigdy go nie tracić z oczu.

CO MOŻESZ ZROBIĆ W ZWIĄZKU Z TYM DZIŚ?
Idź na wagary od obowiązków i wpuść wiosnę do swojego życia zawodowego. Daj sobie chwilę dla siebie i przypomnij sobie swój cel lub jeśli trzeba wyznacz go na nowo precyzyjnie. Na początek zastanów się:
– Co jest naprawdę ważne dla Ciebie w pracy?
– Czego pragniesz na dłuższą metę?
– Kim tak naprawdę chcesz być zawodowo?
Powiedz tak pytaniom, na które musisz znaleźć odpowiedz, by być żeglarzem w swoim życiu zawodowym.

Jeśli tracisz wiarę, że możesz mieć, to co chcesz w Twojej obecnej sytuacji, to sięgnij czym prędzej po pomocną dłoń, która wskaże Ci drogę wyjścia z tej sytuacji.

Zapisz swój cel i podziel się nim z kimś, kto co tydzień może pociągnąć Cię do odpowiedzialności. Dzięki temu nie stracisz celu z oczu i nie popełnisz błędu poddania się bezwiednym prądom kariery.

Miłego odkrywania celu!

Iza

Iza Wojtaszek
Psycholog, Trener biznesu i zdobywania pracy marzeń
Pomagam stworzyć WYMARZONE ŻYCIE zawodowe
PracaNaWymiar.pl

O autorce: Izabella Wojtaszek

Iza ma 14 lat doświadczenia w branży zdobywania pracy, włączając w to doświadczenia z bycia po drugiej stronie muru jako rekruter.
Uważa, że praktycznie każdy może mieć WYMARZONE życie zawodowe i dlatego na co dzień pomaga odkryć i zdobyć lub stworzyć pracę marzeń.
Nim do tego doszło rekrutowała w Agencji Zatrudnienia (Randstad) i działach personalnych (m.in. pion techniczny sieci Play). Ponadto szkoliła z umiejętności potrzebnych na rynku pracy m.in. klientów Biura Karier oraz studentów International i Executive MBA Politechniki Warszawskiej.
Z wykształcenia jest Magistrem Psychologii oraz kwalifikowanym Trenerem Biznesu.

Iza_main_panel_PM

PracaNaWymiar.pl – Spełnienie, Rozwój, Pieniądze

PnW_logo_claim_red 2

PS: Jest nas już ok 3000 osób w newstetterze, a ponad 1000 na Facebooku:). Dziękuję! A jeśli Cię tam nie ma, to dołączaj i razem spełniajmy Twoje marzenia

PS 1: Znasz kogoś kto potrzebuje znaleźć pracę, ale nie wie gdzie zacząć? Prześlij mu ten post.