Od 2008 roku pracuję online

Znasz swoje zalety i umiesz mówić o sobie w pozytywnym świetle?

Czy raczej widzisz głównie negatywy na swój temat?

Warto na to spojrzeć, bo wiara w siebie i w swoje możliwości oraz ich autoprezentacja są bardzo ważne w życiu jak i w pozyskiwaniu pracy, zleceń czy klientów. Zgadzasz się?

Niestety docenianie siebie i swoich unikalnych zalet oraz „chwalenie się” to rzecz, do której nie jesteśmy wychowywani. Więc musimy nauczyć się sami.

Bo skąd ktoś ma wiedzieć, że:

  • Potrafisz to czy tamto?
  • Jesteś w czymś dobry?
  • Można Ci zaufać, że wykonasz dobrze pracę jeśli ktoś cię zupełnie nie zna?

Skąd ktoś ma to wiedzieć jeśli sam tego nie jesteś w stanie zobaczyć czy tego przedstawić. Albo masz wątpliwości co do tego co potrafisz. Albo masz fałszywą skromność.

Oczywiście nie chodzi też o kłamanie czy zakrzywianie rzeczywistości, bo jak wiemy „kłamstwo ma krótkie nogi”.

Jak więc nauczyć się mówić o sobie w pozytywny i autentyczny sposób?

Poznaj jeden z moich sposobów, który może pomóc Ci zobaczyć w obiektywnym świetle Twoje zalety.

POLICZ JAK JESTEŚ DOBRY

Ile lat już robisz to w czym chcesz zdobyć pracę? Jeśli nie rozwijałeś się formalnie w tym czym chcesz się zająć zawodowo, to zastanów się, ile robiłeś tego na własną rękę. Jakie masz w tym najwyższe umiejętności? Jaki jest ich poziom? Jakie masz osiągnięcia?

Na początek dodaj godziny wszystkich projektów, wolontariatów, praktyk, zleceń w tym temacie, w którym chcesz pracować zawodowo. Jak je dodasz to może wyjdzie ci odpowiednik miesięcy, a może nawet lat pełnoetatowej pracy.

Dla przykładu uczestniczka kursu „Odkryj i Zdobądź pracę marzeń” chciała być dyrektorką przedszkola. Jednak w CV miała tylko 3 lata formalnego zatrudnia jako przedszkolanka, a wymagano znacznie więcej. Myślała, że czeka ją jeszcze kilka lat pracy, aż do tego dojdzie. Ale miała już dość męczenia się w roli, do której nie pasowała. Jak sobie policzyła wszystko co robiła poza pracą w temacie od najmłodszych lat, przez studia i po pracy, to wyszyło jej, że ma ekwiwalent 12 lat. W tym mnóstwo doświadczeń w zarządzaniu edukacją dzieci.

Jak to zobaczyła to zwiększyło kolosalnie jej wiarę i pewność siebie. Z wrażenia zaczęła się tym dzielić. Wpisała do CV. Zmieniło to totalnie jak była postrzegana. Zaczęła być poważnie traktowana jako kandydatka do tej roli. Pozmieniała też resztę CV w kontekście docelowej pracy, napisała przekonujący mail motywacyjny i BAM!
Pierwsza wysłana aplikacja do wymarzonej roli i od razu dostała zaproszenie do rozmowę.

Weź teraz papier, ołówek i kalkulator i policz co trzeba, następnie przedstaw to w aplikacjach do pracy, profilach, ofercie na www itd.

Powodzenia!:) Daj znać jak Ci poszło:)

Iza

Izabella Wojtaszek – Projektant kariery, Trener biznesu i zdobywania pracy

www.pracanawymiar.pl – Pomogę Ci zdobyć Twoją pracę marzeń

Chcesz znać więcej moich sposobów do autoprezentacji?

Skorzystaj z programów na www.pracanawymiar.pl Jeśli masz CV do przygotowania, to kup teraz Narzędziownik CV na wymiar, w którym dostaniesz pełny instruktaż, jak przedstawić się w korzystnym świetle – kliknij www.cvnawymiar.pl

Widzisz wartość w tym poście? Udostępnij go dalej.

Daj dostęp do wiedzy z autoprezentacji w rekrutacji swoim znajomym.
Zawsze jest ktoś kto szuka pracy wokół Ciebie ale może nawet nie wiesz choć chcesz mu pomóc, bo ten ktoś nie wie jak się zaprezentować. Pomóż mu zrobić pierwszy krok – udostępnij ten materiał.