Od 2008 roku pracuję online

Powrót z urlopu rzadko kiedy kojarzy nam się z czymś pozytywnym. Najczęściej nie jesteśmy zadowoleni z tego, że czas wypoczynku dobiegł końca i pora wrócić do codzienności. Nawet w przypadku, gdy czujemy się wypoczęci i naładowaliśmy baterie, powrót do pracy może być dla nas trudnym i stresującym wydarzeniem. 

Dlaczego jestem zestresowany/-a po urlopie?

Przyczyny są różne. Po pierwsze wynika to z burzy hormonów, które towarzyszą nam przed, w trakcie i po urlopie. Hormony te to: dopamina, adrenalina, kortyzol i prolaktyna. W znacznym stopniu odpowiadają one za nasze samopoczucie oraz poziom stresu, który nam towarzyszy.

Drugim czynnikiem jest sposób spędzania urlopu. To, czy wrócimy zestresowani zależeć będzie m.in. od: otoczenia, w którym spędzaliśmy urlop, czynności, które podczas niego wykonywaliśmy, a także od tego, z kim udaliśmy się na wakacje i na jak długo. 

Jak nie stresować się po urlopie?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto pomyśleć o stresie pourlopowym jeszcze zanim udamy się na urlop. Dzięki temu znacznie go zmniejszymy. Natomiast, jeżeli jest już na to za późno i wróciliśmy z urlopu zestresowani, to jest jeszcze szansa na to, aby ten stres zmniejszyć i uczynić powrót do pracy przyjemniejszym. Więcej na ten temat w nagraniu z Pytania na Śniadanie. 

Kliknij tutaj i zobacz rozmowę. 

Zobacz również poniższe wideo, które stanowi pigułkę wiedzy na temat tego, jak radzić sobie ze stresem pourlopowym.

A Ty jak radzisz sobie z powrotem do pracy po urlopie? Daj znać w komentarzu.