Od 2008 roku pracuję online

Często jestem pytana, w jakim formacie przesyłać dokumenty aplikacyjne do pracodawców? W WORDzie czy w PDFie?

Poniżej znajduje się porównanie obu formatów wraz z przedstawieniem korzyści i sytuacji, w których warto je stosować.

Co to jest PDF? Jaka jest korzyść i jak się ma do Worda?

PDF (ang. Portable Document Format) jest to przenośny format pliku tekstowego wzbogacony o grafikę lub elementy hipertekstowe. Dzięki zapisowi w tym formacie mamy pewność, iż nasze dokumenty wyglądają – bez względu na system, w którym są otwierane – tak jak sobie to zaplanowaliśmy. Dzieje się tak, gdyż PDF jest chroniony przed samoistnymi przesunięciami w tekście czy znikaniem informacji i grafiki. Takiej gwarancji nie mamy wysyłając dokumenty w dość powszechnym formacie Ms Word.

Jak zamienić Word na PDF?

  1. Zwykle możesz tego dokonać wewnątrz Microsoft Word. Otwórz dokument, który chcesz zamienić, kliknij na Plik. Kliknij na „Zachowaj jako”. Wybierz „pdf” i zachowaj.
  2. Czasami zamiana na PDF jest w opcjach drukarki. Jeśli jesteś w dokumencie, który chcesz zamienić kliknij „drukuj”  w wyniku czego pojawi się okno dialogowe opcją wyboru drukarki. Rozwiń listę i poszukaj opcji z symbolem PDF i podążaj za instrukcjami.
  3. Możesz dokonać też zamiany on-line przy użyciu specjalnych programów konwersji do PDF:

Zamzar
GOBCL

Dlaczego czasem proszą o CV w WORDzie?

Choć PDF wydaje się być standardem, zwłaszcza w świecie biznesu (nieodzowny przy wysyłaniu ofert i umów), to czasem osoby rekrutujące, które proszą o wersję Word. Dlaczego?

Może to być sposób na sprawdzenie predyspozycji w zakresie formatowania. Upewnij się więc, że rzeczywiście dobrze to wykonałeś. Rzadko ale czasem bywa tak, że pracodawca danego rekrutera nie przewidział konieczności korzystania z PDF-u (pewnie to kwestia czasu i naprawi błąd). Dodatkowo, osoby proszące o Word mogą mieć po prostu zakaz instalacji bezpłatnego oprogramowania, jakim jest Adobe Reader do odczytu PDF, na własną rękę.

Jaki by powód nie kierował rekruterem aplikantowi nie pozostaje nic innego jak się dostosować.

Mam nadzieję, że jednak widzisz, że najkorzystniej dla Ciebie jest wysyłać format PDF. Korzystaj więc kiedy możesz.

Pozdrawiam,

Iza

Powiązane wpisy:

Narzędziownik CV na wymiar (m.in. sprawdzone wzory CV w Wordzie i w PDFie)