Od 2008 roku pracuję online

Po ostatnim webinarze jedna z wiadomości, które dostałam brzmiała:

Chciałabym abyśmy sobie określiły, czy może mi Pani rzeczywiście pomóc, czy jednak temat wymaga głębszej terapii. 

Bardzo jestem wdzięczna za to pytanie, bo obrazuje wprost, to co chodzi po głowach wielu osób pragnących się rozwijać. Wiem, że niejedna osoba zadaje sobie podobne pytania, nie tyle co do moich usług, ale co do wyboru rodzaju-formuły wsparcia odpowiedniego dla siebie. Jest bowiem coraz więcej form rozwoju, a granice między nimi są coraz bardziej płynne.

Pozwól więc, że na początek nakreślę różnice między dwoma nurtami jakim jest coaching i psychoterapia. Coaching – zajmuje się celami na przyszłość, tym co chcesz osiągnąć. Terapia – zajmuje się przeszłością i konfliktami z przeszłości. Oczywiście to jest duże uproszczenie, bo są różne rodzaje terapii, jak i coachingu. Są też coachowie, którzy swoją pracę łączą z terapią. Jak i terapeuci, którzy łączą pracę z coachingiem.

Sama w swojej działalności idę nawet szerzej, bo stosuję coś co nazywam blended learning. Są w tym głównie narzędzia z tak zwanej psychologii pozytywnej czyli szkolenie, doradztwo zawodowe, jak i coaching. Zdarza się jednak, że czasami sięgam do narzędzi, które wywodzą się z terapii (ale zostały wchłonięte przez coaching – nie tylko mój;)).

Narzędzi z pogranicza terapii i coaching używam szczególnie wtedy, gdy widzę, że mój klient nie może ruszyć z działaniem w kierunku realizacji celu. Często jest to związane z nawracającymi fałszywymi przekonaniami na swój tematobniżoną wiarą w siebie i w swoje możliwości czy z przeżywaniem paraliżującego stresu, czy obaw itp.. Słowem staram się robić wszystko co w mojej mocy, by pomóc w drodze do realizacji do celu.

Podkreślam jednak, że w mojej pracy nadrzędnym celem i punktem wyjścia są sprawy zawodowe – te bieżące jak i przyszłe, i na tym się skupiamy. Z tej perspektywy najważniejsze jest określenie, czy chcesz się rozwijać zawodowo, czego pragniesz zawodowo, a także z czym się w związku z tym borykasz itp.
To co robię dalej, to badam motywację do zmiany, czyli – dlaczego jest to dla Ciebie ważne, by osiągnąć dane cele. Oraz jakie widzisz ewentualne konsekwencje braku zmiany. A także jakie napotykasz przeszkody. Najczęściej robię to w odniesieniu do procesu zdobywania pracy marzeń, który możesz zobaczyć poniżej.

Po takim rozeznaniu decydujemy, czy mogę pomóc w Twojej sytuacji.

Bywa, że w trakcie wychodzą różne wątki prywatne czy emocjonalne, które łączą się z upragnionym życiem zawodowym. One są często ważne, bo pomagają doprecyzować pracę dopasowaną do osoby i jej sytuacji.

Czego jednak nie robię, to – choć mam również uprawnienia psychologiczne i przygotowania do diagnozy i nawet pracy jako psychoterapeuta – to nie diagnozuję z założenia, czy nadajesz się na terapię, coaching czy jeszcze coś innego nie znając Twoich celów, wyzwań na drodze do ich osiągnięcia i sytuacji.
Czasami zdarza się, że w trakcie współpracy wychodzi konieczność skorzystania z terapii. Zwłaszcza, gdy widzę u klienta wzorce zachowania (np. te typowe dla umiarkowanej czy głębokiej depresji itp.), które mogą wymagać wręcz leczenia farmakologicznego, albo dłuższej pracy terapeutycznej wykraczającej znacząco poza wątki zawodowe i wtedy go kieruję do innego specjalisty. Z  góry jednak nie robię diagnoz tego typu, terapia czy coaching, bo takie jestem w stanie zrobić dopiero po poznaniu danej osoby przez dłuższą obserwację, wywiad czy test psychologiczny pod tym kątem.

Na etapie wstępnym zasadnicze jest pytanie, czy chcesz teraz udoskonalić swoje życie zawodowe, tak by mieć pracę marzeń i spełnienie?
Czy coś innego chodzi Ci po głowie.

Jeśli masz palące pragnienie dopasowania pracy i jej uzyskania w najbliższej przyszłości, to zapraszam do mojego programu “Odkryj i zdobądź pracę marzeń”.

Jeśli jednak uważasz, że bardziej chcesz pracować nad przeszłością, to polecam poszukać psychoterapeuty stosownego do wątków, które chcesz przepracować.

Moc pozdrowień!

Iza