Napisała do mnie Agnieszka….
„Chciałabym zmienić pracę na Project Managera w IT. Do tego potrzebuję nabyć odpowiednie kompetencje i zrozumieć, jaka wiedza jest niezbędna, aby być konkurencyjną na rynku pracy w tej branży, ale nie wiem jak to zrobić. Podpowiesz?”
Przymierzając się do nowej roli, zawodu, przebranżowienia czy w ogóle do zmiany pracy, warto jest się przygotować pod kilkoma względami.
Po pierwsze – merytorycznie. W tym pomaga poznanie profilu kompetencji związanego z docelową rolą.
Po drugie – pod kątem kompetencji zdobywania pracy, zleceń czy klientów. Może się bowiem okazać, że – w nowej roli, branży czy po latach przerwy – skuteczne szukanie pracy będzie przebiegać nieco inaczej niż w twojej dotychczasowej roli.
W tym poście powiem ci o najprostszym sposobie, w jaki możesz zbadać potrzeby rynkowe i jednocześnie przygotować się do zaaplikowania. Bo to zaaplikowanie – moim zdaniem – jest najważnijeszym testem na twoją konkurencyjność na rynku.
Jednym z moich ulubionych sposobów na określenie, jakie kompetencje merytoryczne są ci potrzebne jest zapoznanie się z ofertami pracy na docelowym stanowisku. W szczególności z sekcją ofert, w której zawarte są wymogi. Na początek wyszukaj 5 ofert pracy zgodnych z celem i wypisz z nich:
- DOŚWIADCZENIE I SPECJALIZACJE – ile doświadczenia zawodowego jest wymagane (minimum-maksimum) i w jakim konkretnie zakresie;
- WYKSZTAŁCENIE, WIEDZE, KNOW-HOW – jaka wiedza i jej poziom jest wymagany (najwyższy vs najniższy poziom) – to może się łączyć z wiedzą nabytą w trakcie formalnej edukacji jak i z wiedzą praktyczną wynikłą z doświadczeń (ta ostatnia zwykle jest najcenniejsza!);
- UMIEJĘTNOŚCI i ich POZIOM;
- CECHY OSOBOWE;
- (Warto też tak zanalizować docelowe obowiązki, jednak to wymogi są kluczowe).
Po tym przeglądzie będziesz widzieć, jak się kształtują wymogi, i możesz sobie również sprawdzić, czy masz lukę kompetencyjną czy nie. Jeśli spełnisz 100% wymogów obowiązkowych, i 60% mile widzianych, to znaczy, że masz duże szanse na tą pracę pod kątem merytoryki. W tej sytuacji cała sztuka będzie polegać na twojej umiejętności szukania pracy i m.in. napisania dobrego CV.
Jeśli luka jest większa i brakuje się obligatoryjnych wymogów w ofertach, to może oznaczać konieczność zrobienia sobie strategicznego planu rozwoju i wpisania w niego projektów czy prac pomostowych, które pomogą ci się rozwinąć kompetencyjnie do kolejnej pracy.
Oczywiście możesz też aplikować, gdy luka jest większa niż w sumie te ok 80% . Jest to nieco bardziej ryzykowne, ale tak naprawdę nie masz nic do stracenia, a wiele do zyskania. Wiadomo, że tzw. idealni kandydaci niekoniecznie muszą być zainteresowani daną pracą.
Kolejna sprawa, czytaj uważnie oferty. Bo jak jest napisane w „mile widzianych”, że masz mieć „2 lata doświadczenia w XYZ”, to nie znaczy, że „musisz mieć 2 lata doświadczenia”, żeby być wziętym pod uwagę. Również „X lat doświadczenia” w wymogach nie zawsze znaczy, że trzeba mieć ciągiem X lat doświadczenia w danej roli. Często wystarczająca może być suma doświadczeń wzięta np. z pojedyńczych obowiązków w różnych rolach czy projektach.
Zdaję sobie sprawę, że czasem ciężko nam samodzielnie zauważyć nasze mocne i słabe strony. Dlatego w określeniu luki, zrobieniu planu jak i w napisaniu aplikacji zawodowej bardzo pomaga konsultacja z osobą, która zna się na tych wszystkich aspektach i jest obiektywna.
Na koniec jeszcze raz zachęcam do aplikowania. Warto to robić nim wszystko będzie idealne – może ci się poszczęści, a jeśli cię odrzucą, to zachęcam do tropienia dlaczego (zatrudnili kogoś innego) robiąc tzw. follow up. Dzięki temu możesz dowiedzieć się więcej, jak Twoje kompetencje wypadły w oczach innych i co masz podszkolić – merytorykę czy kompetencje szukania pracy, czy jedno i drugie.
Powodzenia!
Iza
PS: Jeśli potrzebujesz dalszego wsparcia: zmierzenia luki kompetencyjnej, określenia czy i jakich prac pomostowych potrzebujesz, z oceną CV, to możesz przerobić to w moim programie „Odkryj i zdobądź pracę marzeń” – szczegóły w linku.
Najnowsze komentarze