🚨Jak nie dać się oszukać na pieniądze podczas urlopu, w pracy, w biznesie czy w innych sytuacjach życiowych? 🚨
Wielu z nas, świadomie bądź nie, stosuje na co dzień psychologiczne techniki wywierania wpływu. I nie ma nic w tym złego jeśli robimy to etycznie, dbając o długoterminowe relacje i wielostronne korzyści. Jeśli jednak używamy technik wywierania wpływu nieuczciwie, z myślą tylko o własnym interesie i do tego wykorzystujemy innych, to zamienia się to w manipulacje, czy wręcz oszustwo.
Tak jest z całą pewnością w grze w trzy kubki na pieniądze. Możemy trafić na tę grę na urlopie w zatłoczonych i pełnych anonimowych ludzi miejscach. Ta gra jest wykorzystywana od tysięcy lat na całym świecie, by oszukać ludzi na pieniądze. Została uwieczniona w książkach, kinie, na obrazach, wciąż jednak dużo osób daje się naciągnąć.
Analiza jak działa gra w trzy kubki, czy jak działają różne złudzenia optyczne i myślowe może być świetnym sposobem na zrozumienie, jak w ogóle działa manipulacja i dlaczego czasem tak ciężko się przed nią obronić, również w różnych sytuacjach życiowych, w tym w pracy. Od analizy tego typu sytuacji już tylko krok do zwiększenia świadomości i wypracowania sposobów ochrony. Tym bardziej cieszę się, że mogłam wziąć udział w rozmowie na ten temat w „Pytaniu na śniadanie”.
Gra w 3 kubki poza sceną na ulicy, to manipulacja iluzyjna, w której gracz wpada w pułapki złudzeń i nie wygra. Gra wydaje się prosta, a wygrana przez uważne śledzenie kubków wydaje się kwestią czasu, jednak „mistrzowie” gry zastawiają szereg pułapek.
Jeśli gra odbywa się na pieniądze i oszust daje nam wygrać, to tylko na moment, by np. wzbudzić zaufanie, wywołać pozytywne emocje, fałszywe wrażenie zrozumienia zasad. Poprzez takie działania buduje w graczach poczucie fałszywej kontroli/ zmniejszenie czujności, odwrócenie uwagi etc. Wszystko po to, by za chwile oszukać z impetem, często na większe pieniądze.
Z czasem oszust używa 2 piłek, uchwytów w kubkach i/lub zręcznie wyciąga gumowe piłki w niewidoczny sposób. Do tego dochodzi szereg kolejnych aspektów psychologicznych, które napędzają grę i graczy. Oto jakie podstawowe techniki wpływu można spotkać w grze w 3 kubki.
1️⃣ Społeczny dowód słuszności
Robimy to co inni. I jeśli ktoś odnosi sukces – wygrywa przed nami – to chcemy to powtórzyć. Czego nie wiemy? W manipulacji wygrywający człowiek udaje – jest podstawiony.
2️⃣ Reguła niedostępności
Towar deficytowy kusi jak nic. Kwota pieniędzy do wygrania i czas się kurczy. Podstawieni ludzie wygrywają i myślimy, że zaraz stracimy swoją szansę. Możemy mieć poczucie, że perspektywa wygranej, to niepowtarzalna okazja na wyjeździe, bo nie widzimy takich gier na co dzień, co nas jeszcze bardziej nakręca do gry.
3️⃣ Reguła maksymalizacji korzyści
Większość z nas chce zdobyć, jak najwięcej jak najmniejszym wysiłkiem. Jeśli jednak zysk wydaje się śmiesznie prosty do uzyskania, to warto pomyśleć dwa razy. Wszak pieniądze nie leżą na ulicy, a największy sukces często osiąga się przez odpowiedni wysiłek.
Ta gra świetnie obrazuje na czym może polegać wkręcenie kogoś w jakakolwiek manipulacje. Niestety sama czujność nie wystarczy. Tym bardziej kiedy w grę wchodzą jeszcze złudzenia poznawcze, optyczne czy inne. Nawet w codziennym życiu jest ich wiele (por. „Pułapki myślenia” noblisty Khanemana). Dlatego warto nauczyć się rozpoznawać podobne schematy, nie zwierzać złudzeniom oraz być ostrożnym, gdy mowa o pieniądzach i „gra” toczy się o wysoką stawkę.
Gdzie w życiu codziennym zdarzyło ci się zobaczyć użycie podobnych mechanizmów?
Napisz w komentarzu.
Najnowsze komentarze