Od 2008 roku pracuję online
Kiedy dostaję takie listy jak ten od Eweliny cieszę się bardzo, że mogę realizować swoje marzenie i pomagać w zdobywaniu wymarzonej pracy i spełnienia.
„(…) Mam już za sobą kilka prac na umowy śmieciowe. Właśnie skończyłam okres próbny w firmie, która proponuje mi umowę o pracę. Byłaby to moja pierwsza umowa o pracę 🙂 Jednak w ostatnim czasie dowiedziałam się zupełnie przez przypadek, że chłopak który pracuje na tym samym stanowisku, zarabia znacznie więcej ode mnie. Co więcej na rozmowie rekrutacyjnej dostałam informację, że po okresie próbnym dostanę podwyżkę, jednak po dwóch rozmowach jakie miałam po zakończeniu okresu próbnego nie było o tym mowy. (…) Czy mogłabyś dać mi kilka wskazówek, doradzić jak skutecznie negocjować warunki umowy, co zrobić żeby moje argumenty były trafne. Jestem na etapie pisania pracy magisterskiej i lada moment będę mgr inż, temat wynagrodzenia jest nadal trudnym tematem do rozmowy. A chciałabym aby wynagrodzenie było adekwatne do pracy jaką wykonuję i mojego zaangażowania w osiąganie celów firmy. Za wszelkie wskazówki i pomoc byłabym bardzo wdzięczna. Po pierwszym szkoleniu wzbudziłaś moje zaufanie dlatego też zwracam się z tym pytaniem właśnie do Ciebie :)”
Droga Ewelino,
Super, że chcesz się przygotować do rozmowy o pieniądzach. Mam wrażenie, że w Polsce często jest to tematem tabu. Ludzie się nad tym nie zastanawiają, nie rozmawiają o tym, boją wycenić czy powiedzieć o swoich oczekiwaniach, zaniżają je lub się krygują a potem mają pretensje, że zarabiają za mało.
W tym co piszesz o finansach jest klika kwestii do poruszenia i jest to dość złożony temat.
Zaczęłabym od odpowiedzenia sobie, jakie wynagrodzenie jest adekwatne do pracy jaką wykonujesz i Twojego zaangażowania w osiąganie celów firmy. Oczywiście są pewne ramy wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach na etacie ale nie kierowałabym się do końca tym jak mają inni. Może się bowiem okazać, że z jakiegoś powodu wnosisz zupełnie inną wartość (mniejszą lub większą niż inni). Czyli najpierw skalkulowałabym sama ze sobą dla siebie, co dajesz pracodawcy i jaką to ma wartość.
Może to już wiesz ale na wszelki wypadek, to podkreślę – zwykle musimy najpierw coś dać od siebie, pokazać wartość z wyprzedzaniem nim dostaniemy za to coś w zamian. Oczywiście jeśli czujesz, że dajesz już znacznie większą wartość i co więcej, miałaś obiecane podwyższenie wynagrodzenia, to warto to przedstawić szefowi. Najlepiej na konkretnych faktach i liczbach. Rozmowa związana z przedłużeniem umowy jest świetną okazją do rozmowy o tym. Kolejna szansa może się trafić dopiero przy podpisywaniu kolejnej umowy! Czyli pewnie nie prędko.
Nim to zrobisz, warto też sobie też przypomnieć, dlaczego podwyżka przestała być przedmiotem rozmowy przy kolejnych umowach. Może mieliście inne porozumienia i dostałaś inne benefity? Czy byli zadowoleni z wartości, którą wnosisz? Czy są zadowoleni obecnie? No ale może zwyczajnie poszło to w zapomnienie? Zakładam, że to ostatnie. W takim razie świetnie, że chcesz do tego wrócić! Co do kwestii wynagrodzeń dodam jeszcze, że warto wziąć pod uwagę, nie tylko kwotę wynagrodzenia za pracę ale też inne bonusy, które dostajesz. Długość trwania umowy może być jednym z nich. Poza tym możesz wziąć pod uwagę takie rzeczy jak dodatkowa opieka medyczna, ubezpieczenie, karty sportowe, premie, nagrody, dodatkowe uposażenie itd.
Oczywiście, poza tym, warto oczekiwania utrzymać w realiach rynku pracy i danego pracodawcy. Zwykle pracodawcy dysponują przedziałem płac, czyli tzw. widełkami na każdy rodzaj stanowisk. Kwota wynagrodzenia na podobnym stanowisku może się różnić nieco w zależności od stażu pracy czy poziomu kompetencji danego pracownika ale także od umiejętności „sprzedawania siebie”. Jeśli to możliwe, to polecam zapoznanie się z systemem wynagrodzeń, płac i benefitów oraz awansów u Twojego pracodawcy (często mówią o tym na dniach wstępnych, Intranecie, w HRze itp.) Pewne ogólne wskaźniki, co do płacy ze względu na profesję i branżę znajdziesz na stronie http://www.wynagrodzenia.pl/ Podsumowując, przed podejściem do negocjacji… najpierw upewnij się, że na pewno chcą Ci przedłużyć umowę i że jesteś dla nich wartościowym pracownikiem.;) Poza tym, pamiętaj aby ustalić pensję z pewnym stopniem elastyczności do negocjacji. Ech! Mogłabym pisać godzinami na ten temat.:) Mam nadzieję, że to Ci pomoże na tym etapie. Jeśli potrzebujesz, to głębiej omówić, skalkulować czy przećwiczyć swoje odpowiedzi, to zapraszam na konsultację i trening. W każdym razie, powodzenia! Daj koniecznie znać jak Ci poszło.
Serdeczności,
Iza
PS: Jeśli ten mail Ci się spodobał, prześlij go do swoich znajomych, aby oni również mogli zapisać się na Newsletter na stronie www.pracanawymiar.pl i co miesiąc otrzymywać mail z podpowiedziami, jak odkrywać i zdobywać wymarzoną pracę i spełnienie. ZAPISZ się TUTAJ. PPS: Toczy się rekrutacja do ekspresowej edycji szkoły i praktyki – Odkryj i Zdobądź pracę MARZEŃ! Aby się zakwalifikować, zapisz się teraz na Gratisową Konsultację. WIĘCEJ INFO. Powiązane wpisy: Randka z rekruterem czyli o pozytywnej stronie rozmów do pracy