Od 2008 roku pracuję online

Jacek zapytał mnie:

Jestem ciekawy twojej opinii o studiach…

Myślisz, że są sensowne w perspektywie rozwoju kariery?

Świetne pytanie! Założę się, że dużo osób zadaje sobie podobne w kontekście kolejnych studiów, kursów, szkoleń itp. Sama wielokrotnie się z tym zmagałam, bo uwielbiam rozwój i lubię się uczyć. Zresztą, kto tego nie lubi!?

Jak jest u Ciebie? Czy kusiły cię kiedyś kolejne studia? Miałeś dylemat, które wybrać? Jak go rozwiązałeś? Co z niego wyszło? Może rozważasz pójście na kolejne studia w tym roku? 

Obecnie oferta edukacyjna jest tak bogata, że można uczyć się non-stop. Bez wychodzenia z domu możemy uczyć się na drugiej półkuli. Co zresztą niedawno sama zrobiłam kończąc szkołę biznesową w USA.

Pewnego dnia z żalem zdałam sobie jednak sprawę, że przy tym wysypie kursów jaki mamy obecnie, nie sposób we wszystkich wziąć udział. Poza tym, szkoda przecież czasu na edukację, która prowadzi donikąd.

Jak więc wybrać kurs, szkołę, studia, które pomogą zaawansować karierę?

Przed podjęciem decyzji o udziale w jakimkolwiek programie rozwojowym polecam przejść przez następujące 4 kroki/pytania:

1. Co chcesz osiągnąć?  Jaki jest Twój cel zawodowy?

Odpowiedź polecam rozbić sobie na pod-cele. W kontekście edukacji bardzo dobry jest podział na:

  • wiedzę,
  • umiejętności,
  • postawę/zachowanie.

Gorzej, jeśli masz tyle pomysłów na siebie i opcji, że nie wiesz, czego tak naprawdę chcesz i jaki jest twój cel. W takim wypadku zapraszam do rozwikłania tego przy pomocy tej książki. Albo ze mną osobiście na prowadzonym przeze mnie kursie:)

2. Jakie kompetencje już masz?

Zastanów się jakie kompetencje (wiedzę, umiejętności, postawę/zachowanie) z potrzebnych do osiągnięcia celu masz już wypracowane.

3. Czego tak naprawdę potrzebujesz, żeby osiągnąć swój cel?

I tu znowu rozpisujemy to tak jak powyżej na trzy podkategorie.

4. Jak te studia mogą pomóc w osiągnięciu Twojego celu?

Czy rzeczywiście, to co jest w programie studiów jest ci potrzebne?
Jak ta inwestycja ci się zwróci?

Wybierając studia trzeba pamiętać, że same w sobie raczej nie przyczyniają się do zaawansowania kariery. To znaczy studia mogą pomóc ci zdobyciu uprawnień i kompetencji merytorycznych do wykonywania pracy. Jednak to nie znaczy, że pomogą ci również w zdobyciu pracy, zleceń czy klientów w danym zawodzie.

Umiejetność wykonywania pracy, a umiejętność zdobywania pracy, to są dwie różne kompetencje.

Na pewno jedna drugiej może pomóc, ale sama w sobie raczej nie gwarantuje pracy marzeń. Niestety zwykle na studiach nie uczy się jak zdobywaną wiedzę przełożyć wprost na zdobywanie pracy czy awansu. Wystarczy spojrzeć na statystyki zdobywania pracy. Więcej o tym pisałam tutaj. Dlatego wybierając studia warto również wziąć pod uwagę konieczność nauczenia się, jak skapitalizować na nabytej wiedzy.

Przy okazji może warto zastanowić się też, czy są jakieś skuteczniejsze od tradycyjnych sposoby nabycia potrzebnej ci wiedzy. Osobiście jestem wielką zwolenniczką rozwoju podczas wykonywanych obowiązków.

Polecam też zwrócić szczególną uwagę na sposoby uczenia się dorosłych i tzw. blended learning. To jest – z jednej strony łączenie nowoczesnych metod uczenia jak coaching, szkolenie, doradztwo, mentoring. Z drugiej połączenie innowacyjnych form pracy, jak zdalne spotkania z mentorem/trenerem, praca z grupą i samodzielna nauka. Mnie osobiście bardzo przekonuje skuteczność takiego nauczania. Wypada ona bardzo korzystnie w porównaniu do innych metod. Sama więc z takich metod korzystałam wielokrotnie i właśnie dlatego w takiej formule prowadzę kursy w pracanawymiar.pl

Dzięki zdalnej kombinacji metod możesz nie tylko zaoszczędzić czas na dojazdy, nie tylko uczyć się u najlepszych z całego świata, co uczyć się w sposób, który bardziej przekłada się na praktyczne rezultaty.

Twórca Khan Academy, którą wspiera Bill Gates, twierdzi, że najlepsza edukacja, to taka, gdzie każdy uczy się w swoim tempie w domu, a na zajęcia przychodzi tylko, by zadać pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości. Tak podobno będzie wyglądać w przyszłości edukacja w szkole.

Zobacz co jeszcze ma do powiedzenia o trendach w edukacji Salaman Khan.

Dobra wiadomość jest taka, że już dziś można się uczyć w ten sposób w kursach internetowych. Żeby nie szukać daleko, w oparciu o takie najnowocześniejsze standardy uczenia się dorosłych stworzyłam m.in. kurs Odkryj i zdobądź pracę marzeń. Z pewnością znajdziesz też inne tematy kursów w zależności od twoich potrzeb. Polecam zrobić research w temacie, który potrzebujesz.

Gdy będziesz weryfikować oferty edukacyjne zwróć uwagę na:

  • rezultaty szkolenia w kontekście wiedzy, umiejętności i postawy/zachowania.

Jeśli nie będzie tego w ofercie, to zapytaj o nie osobę odpowiedzialną za program. Jeśli jest profesjonalnym edukatorem, to z łatwością odpowie ci na to pytanie.

Przy okazji sprawdź:

  • jakie kompetencje w nauczaniu oraz w przedmiocie studiów ma kadra nauczająca i czy może ci pomóc w realizacji Twoich celów.

Powodzenia!

Napisz proszę w komentarzach poniżej:

  • Jaką jedną rzecz wynosisz z tego artykułu. Co było dla ciebie pomocne?
  • Czym Twoim zadaniem warto kierować się przy wyborze studiów, kursów czy szkoleń? 
  • Jaką jedną radę dałbyś osobie, która się z tym boryka?

Iza