Od 2008 roku pracuję online

leonardo-da-vinciZakochałam się! On jest taki wspaniały, ma tyle talentów: malarz, architekt, filozof, pisarz, odkrywca, muzyk, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca i geolog… Nie bez powodu zasłużył na miano najznamienitszego człowieka renesansu.

Jego dzieła tak mnie zauroczyły, że zapragnęłam podążyć jego szklakiem będąc we Włoszech. No bo kto jak kto, ale on musiał coś wiedzieć, nie tylko o pracy, nie tylko tworzeniu, nie tylko o innowacji, co o życiu.

Wyobraź sobie jakież było moje zdziwienie, kiedy Maciek – jeden z czytelników newslettera – podesłał mi artykuł, z którego wynikało, że Leonardo Da Vinci IMG_6206musiał szukać pracy i pisać CV!

I całkiem nieźle to robił. Tak dobrze, że oczarował księcia Sforza.

Znając dziś dokonania Da Vinci-ego może się wydawać, że to było proste. Okazuje się jednak, że w swym CV nie zawarł swoich najznamienitszych dzieł. Zresztą jak możesz się domyślać ani one ani on nie były wtedy jeszcze tak znane jak dziś. Już na pewno nie dla księcia Sforza.

Co wpisał Da Vinci do CV?

davinci-cvOto fragmenty, które zaczerpnęłam z artykułu ze strony kulturawplot.pl:

„Poznawszy, dostojny Panie, i zbadawszy doświadczenia wszystkich tych, którzy mienią się być mistrzami w sztuce wynajdywania maszyn wojennych, i sprawdziwszy, że maszyny ich nie różnią się niczym od będących w powszechnym użyciu, postaram się, nie czyniąc nikomu krzywdy, odkryć Waszej Ekscelencji pewne tajemnice będące moją osobistą własnością i po krótce tu wyliczone:

1. Znam sposób budowania mostów bardzo lekkich, mocnych i łatwo przenośnych (…).

2. W przypadku oblężenia miejsca wiem, jak odprowadzić wodę z fos i budować (…) drabiny i inne przyrządy do szturmu.

3. Item, jeżeli z powodu wysokości lub mocy miejsce nie może być zbombardowane, znam sposób niszczenia zamków lub fortec, których posady nie są kamienne.

4. Umiem sporządzić bombardy łatwo przenośne, które rzucają małe kamienie na kształt burzy (…).

5. Item, za pomocą przejść podziemnych, ciasnych i krętych, drążonych bez hałasu, umiem prowadzić drogę nawet pod fosami i rzeką.

6. Item, umiem budować wozy zakryte i niezniszczalne, które wioząc artylerię, przełamują szeregi nieprzyjacielskie i rozbijają najsilniejsze wojska, a infanteria może postępować za nimi bez trudności.

7. Umiem sporządzać w potrzebie działa, moździerze, pociski ogniowe o kształcie praktycznym i pięknym i różne od będących w użyciu.

8. Tam, gdzie nie można posługiwać się działem, mogę zastąpić je przez katapulty i inne narzędzia do rzucania pocisków, o skutku zadziwiającym i dotychczas nieznane; wreszcie w jakimkolwiek bądź wypadku umiem znaleźć niezliczone środki do ataku i do obrony.

9. Jeśli chodzi o bitwę morską, to posiadam liczne maszyny o największej sile, tak dla ataku, jak i obrony, i statki, które opierają się najżywszemu ogniowi, i prochy, i pary.

10. W czasie pokoju mogę dorównać, jak wierzę, komukolwiek bądź w architekturze, wznoszeniu pomników prywatnych czy publicznych i przeprowadzaniu wody z miejsca na miejsce. Umiem wykonywać rzeźby w marmurze, brązie, terakocie, w malarstwie umiem zrobić to, co zrobiłby inny, kimkolwiek by on był. Poza tym podjąłbym się wykonać konia z brązu na wieczną paniątkę Waszego Ojca i dostojnego domu Sforzów.

A jeśliby którakolwiek z powyżej wymienionych rzeczy wydawała się wam niemożliwą lub niewykonalną, jestem gotów uczynić próbę w waszym parku lub wszelkim innym miejscu wedle upodobania Waszej Ekscelencji, której polecam się z całą pokorą.”

Podsumowując, oto 4 rzeczy, które zrobił Da Vinci w swoim CV:

1. Napisał CVnaWymiar czyli pismo aplikacyjne pod jednego konkretnego odbiorcę.

2. Starannie wyselekcjonował te informacje, które mogą interesować odbiorcę.

3. Stworzył coś na kształt profilu kompetencyjnego – wypunktował kluczowe argumenty, powody dlaczego  powinni zatrudnić właśnie jego.

Jakie jest Twoje CV? Robisz je ogólnie czy na wymiar?

Pod konkretnego odbiorcę czy ogólnego?

Za każdym razem od nowa, czy tylko nieznacznie modyfikujesz?

Jak jest u Ciebie z z profilem kompetencyjnym? Czy wiesz kiedy i jak go zrobić?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak stworzyć aplikacyjny majstersztyk, którego nie powstydził by się Da Vinci, to zapraszam tutaj.

Acha! I jeszcze jedno.

4. Da Vinci pisał swoje CV osobiście – do czego namawiam i Ciebie tutaj.

Zdjęcia: P.Zięzio, A. Bogdanov, I.Wojtaszek, Google