Od 2008 roku pracuję online

Niedawno dostałam propozycje wyjaśnienia w loży eksperckiej na łamach tygodnika regionalnego, jakie korzyści daje coaching?

Wiedząc, że termin „coaching” jest dosyć nowy postanowiłam przed udzieleniem odpowiedzi zbadać, jakie ludzie mają skojarzenia z samym sformułowaniem.

Zaczęłam to badanie od grupy, która zwykle ma największe zapotrzebowanie na coaching – zarządzających firmami w wieku +40. Co się okazało?

Cytuje jedną z odpowiedzi:

„Coaching to sponsoring.”

A zaraz za tym, usłyszałam:

„Czy to nie coś z czego ty żyjesz?”

Rozumiem, że można mieć różne skojarzenia, można nie wiedzieć. Ale taka odpowiedź mnie co najmniej zszokowała!

Po chwili refleksji doszłam jednak do wniosku, że w zasadzie to skojarzenie jest nawet dość logiczne. Bo w zasadzie, ktoś mi płaci za to, że „dotrzymuje mu towarzystwa”, podczas gdy ten osiąga wzniosły, często egoistyczny cel;)

Dla tych osób, które zupełnie nic nie wiedzą o coachingu śpieszę donieść, iż coaching (przynajmniej ten, który ja oferuję) ma jednak niewiele więcej do czynienia z najstarsza profesją. Cele, które osiąga klient łączą się głównie z życiem zawodowym. Wszak pomagam stworzyć wymarzone życie zawodowe tym, którzy chcą mieć dobrze w pracy.

Poza tym nie prowadzę też tak zwanego „czystego coachingu” czyli samego zadawania pytań itp. Ważne jest dla mnie aby oczywiście iść za potrzebami klienta i tym co wie. Niemniej nieraz doradzam, mentoruje i szkolę. Bo coachingi, które prowadzę dotyczą tematów, na których się znam czyli zdobywania pracy marzeń. Jeśli ktoś nie wie jak to zrobić najlepszymi sposobami, to zamiast wpuszczać go w maliny czy czekać aż odkryje najlepsze metody szukania pracy sam uprzejmie go informuję o tych sprawdzonych. Tak by nie musiał „odkrywać Ameryki od nowa”, a skrócił sobie czas i zdobył to czego pragnie jak najszybciej i mógł się tym cieszyć. Połączenie elementów coachingu, szkolenia, doradztwa i mentoringu jest niezwykle skuteczne. To trochę tak jakby iść do kobiety o najstarszym zawodzie, która wie co trzeba zrobić, żeby było dobrze 😉

A co ty wiesz o coachingu? Z czym ci się kojarzy coaching?

Poprzedni post

Następny post